niedziela, 23 grudnia 2018

Białorusinki o Polsce :)

Hej! No to teraz ostatnia część wywiadu😊Tym razem, jak zwykle, o Polsce! Mam nadzieję, że się spodoba!😃Zasady klasyczne😉

*****

Białorusinki o Polsce


Kim jesteś - twoje imię, wiek, zawód, miejscowość?

1. Daria, 22 lata, filologia szwedzka, Mohylew. 

2. Wiktoria, 21 lat, pedagogika, Baranowicze.

3. Lera, 26 lat, ekonomika światowa, Połock.

4. Elizawieta, 19 lat, bioekologia, Grodno.

5. Aleksandra, 17 lat, licealistka, Mińsk.


1. Co wiesz o Polsce i Polakach?

Daria: Cóż, Polska jest naszym sąsiadem i mamy bliskie związki z Polską i Polakami. Byliśmy jednym państwem wiele lat temu! Mamy wspólną historię i podobną mentalność (uśmiech).

Wiktoria: Wiem o Polsce: 1) stolicą jest Warszawa, 2) mamy wspólną historię, ponieważ Białoruś była częścią Rzeczypospolitej, 3) urzędowym językiem kraju jest polski, 4) flaga jest biało-czerwona, 5) Białorusini lubią robić tam zakupy, ponieważ ceny produktów są takie same, lub niższe a jakość jest lepsza. 6) Nie wiem wiele o ludziach, szczerze mówiąc. Tylko, że jesteście katolikami.

Lera: Polska jest naszym dalekim krewnym... Rzeczpospolita (uśmiech). Dziś jest to rozwinięty członek UE z silną ekonomią i rynkiem.

Elizawieta: Hm, byłam tam jeden raz. Macie dobre sklepy i dobrej jakości rzeczy (śmiech). O ludziach nic nie wiem, bo nie mam tam znajomych...

Aleksandra: Myślę, że Polacy są uprzejmi i słodcy. Potrafią być zabawni, ale czasem wyglądają na zmęczonych.


2. Słyszałaś jakieś stereotypy o Polsce lub Polakach w twoim kraju? Co to było?

Daria: Tak, Białorusini zwykle myślą o Polakach, jak o braciach, ale wielu ludzi także postrzega Polaków, jako aroganckich ''panów'', ale niemal każdy myśli, że jesteście miłymi ludźmi i dobrym krajem.

Wiktoria: Słyszałam jeden stereotyp, że Polacy nie lubią rosyjskojęzycznych ludzi i są dla nich nieuprzejmi. Mam przyjaciółkę, która doświadczyła tego problemu podczas podróży. To szkoda. Ale myślę, że jest to bardziej problem indywidualnego stosunku ludzi a nie międzynarodowych relacji.

Lera: Szczerze mówiąc, nie słyszałam żadnych stereotypów.

Elizawieta: Hm, nie.

Aleksandra: Mamy kilka stereotypów, jak ten, że Polacy są nerwowi, a także, że są bardzo nacjonalistyczni (właściwie, jest jeszcze jedna rzecz, że zawsze wydają dźwięki ''psz'' i lubią słowo ''kurwa''). 


3. Jak myślisz, jakimi ludźmi są Polacy mieszkający w twoim kraju?

Daria: Pracowici, dumni z bycia Polakami, otwarci i, powiedziałabym, uprzejmi, ale nieco chłodni wobec obcych.

Wiktoria: Mam kilku krewnych, którzy mają polskie korzenie. Są dobrymi ludźmi. Nie mogę powiedzieć, że są różni od innych.

Lera: Myślę, że Polacy którzy żyją na Białorusi dzisiaj, są tutaj od bardzo dawna. Z tego powodu nie są inni od Białorusinów. Widzę odwrotny trend - gdy ludzie z Białorusi emigrują do Polski, ale nie odwrotnie.

Elizawieta: Myślę, że to przyjaźni i pozytywni ludzie. Spotkałam tylko kilku (uśmiech).

Aleksandra: Myślę, że są pracowici i gościnni. 


4. Myślisz, że są jakieś podobieństwa między ludźmi z twojego kraju a Polakami?

Daria: Myślę, że oboje znamy nasze korzenie, tradycje i wartości.

Wiktoria: Nie jestem pewna podobieństw w charakterze, ponieważ nie mam zbyt wielu doświadczeń w komunikacji z Polakami. Ale myślę, że jesteśmy podobni. Myślę, że nasze języki są podobne (białoruski i polski). Mamy też długą, bogatą wspólną historię a to oznacza, że wielu z nas ma polskie korzenie jeszcze z czasów naszej unii.

Lera: Myślę, że wygląd jest podobny, jak również gościnność i nasze języki. Wszystko to z powodu wspólnej przeszłości.

Elizawieta: Myślę, że tak, być może.

Aleksandra: Myślę, że tak, mamy wiele wspólnego, jak historia, język (trochę), niektórzy Polacy mieszkają na Białorusi i niektórzy Białorusini mieszkają w Polsce. Jesteśmy pracowitymi narodami. 


5. W czym się różnimy twoim zdaniem?

Daria: Myślę, że macie nieco inną mentalność. Mam na myśli, polska jest dużym państwem i twoi ludzie myślą w większy sposób, bardziej, jak Rosjanie. My, Białorusini jesteśmy małym etnosem i mamy inny sposób pojmowania problemów. Białoruś jest raczej mała i polegamy na Polsce i Rosji, jako dużych państwach (śmiech).

Wiktoria: Dominującą religią na Białorusi jest prawosławie. W tej chwili znajduję tylko tę różnicę.

Lera: Myślę, że Polacy są bardziej  pewni siebie i zdeterminowani.

Elizawieta: Nie wiem (śmiech).

Aleksandra: Wszystkie narody się różnią. Myślę, że Polacy mają swoje narodowe idee, wiedzą kim są, jako naród. Są bardziej pracowici od większości narodów Europy. 


6. Co myślisz o języku polskim?

Daria: Polski jest twardy i ma bardzo trudną wymowę. Fonetyka jest skomplikowana, ale z powodu białoruskiego słownictwa, możemy zrozumieć się wzajemnie (uśmiech).

Wiktoria: Jako człowiek zakochany w językach obcych, mogę powiedzieć, że wszystkie języki są niesamowite, polski również.

Lera: Jest podobny do języka białoruskiego (uśmiech).

Elizawieta: Myślę, że to fajny język z wieloma dźwiękami ''sz'' (śmiech).

Aleksandra: Myślę, że jest to uroczy i interesujący język, który oczywiście jest bardzo trudny dla obcokrajowców. I powinnam powiedzieć, że chciałabym nauczyć się polskiego. 


7. Czy jacyś Polacy są sławni w twoim kraju?

Daria: Józef Piłsudski, Andrzej Sapkowski, Michał Żebrowski! Cholera, on jest bardzo dobrym aktorem! Tadeusz Kościuszko (ale myślimy, że był Białorusinem (śmiech)).

Wiktoria: Tadeusz Kościuszko.

Lera: F. Szopen, T. Kościuszko, R. Polański.

Elizawieta:

Aleksandra: Maria Skłodowska-Curie, Fryderyk Szopen, Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Stanisław Moniuszko, Eliza Orzeszkowa. 


8. Znasz jakieś interesujące miejsca w Polsce?

Daria: Hm, znam ten duży sowiecki budynek w centrum Warszawy. Wiem też o Tatrach, ale nie mogę powiedzieć, że wiem coś bardziej konkretnego.

Wiktoria: Nie.

Lera: Zamek w Mosznej, Morskie oko.

Elizawieta: Tylko sklepy (śmiech), tak, wstyd mi, przepraszam za to.

Aleksandra: Kraków, Srebrna Góra, wiele miejsc w Warszawie, Łódź, kopalnia soli w Wieliczce, Auschwitz. 


9. Znasz jakieś popularne polskie wydarzenia/święta?

Daria: Znam tylko święto "Boże Ciało" (śmiech).

Wiktoria: Nie.

Lera: Niestety nie...

Elizawieta: -

Aleksandra: Nie. 


10. Jak myślisz, z czego Polska jest najbardziej znana w twoim kraju?

Daria: Pierogi!

Wiktoria: Z naszej wspólnej historii.

Lera: Z zakupów (uśmiech). Niskie ceny (uśmiech).

Elizawieta: Tutaj wielu ludzi uczy się polskiego, z tego powodu mamy wiele różnych szkół języka polskiego i wszyscy ludzie w tych szkołach próbują opuścić nasz kraj, by żyć w Polsce (bo, tak myślę, macie lepszą sytuację ekonomiczna). Więc, jak widzisz, zupełnie nie znam Polski...  

Aleksandra: Wojna z ZSRR, jedzenie, uniwersytety. 

***** 

Większość z czytelników zapewne jeszcze nie wie o co chodzi z tą wspólną historią😛 A szkoda, bo właśnie razem przeszliśmy przez nasze najlepsze trzy stulecia - i stworzyliśmy dziwne, chociaż przepiękne państwo, które dziś tylko my i Białorusini jesteśmy w stanie zrozumieć😋Si Deus nobiscum, quis contra nos?😁Warto się pochylić... 

Miłego! 
D.C.

1 komentarz:

  1. W sumie kolejny wywiad potwierdza tezę ,że się tak bardzo od siebie nie różnimy.

    OdpowiedzUsuń

Trzy filmy, jakie pomogą zrozumieć sytuację w Białorusi.

 Chyba powinnam jeszcze o tym wspomnieć. Po to, żeby udowodnić, że ta sytuacja nie zaczęła się dwa lata temu a wiele lat wcześniej. Szukałam...