Witam! Tym razem postanowiłam opisać coś, czego my nie mamy... choć jest w pewnym stopniu powiązane z naszym świętem topienia Marzanny... właśnie wczoraj zakończyła się Maselnica - święto przesilenia wiosennego celebrowane w Rosji, Białorusi i Ukrainie. To święto zostało zasymilowane przez chrześcijaństwo po chrzcie Rusi (państwa-matki ww. krajów). A teraz lecimy!
*****
Za tekst i zdjęcia bardzo dziękuję koleżance Władzie z Doniecka - jestem naprawdę wdzięczna za pomoc!!!😘
Maselnica, to starożytne słowiańskie święto, symbolizujące pożegnanie zimy i oczekiwanie wiosny. Ludzie świętują bez przerwy przez tydzień i kończą z Niedzielą Przebaczenia.
Cały tydzień podzielony jest na dwa okresy: Wąską Maselnicę - poniedziałek wtorek i środa i Szeroką Maselnicę - czwartek, piątek, sobota i niedziela. Przez pierwsze trzy dni można wykonywać prace domowe a od czwartku wszystkie prace się zatrzymują. W tym samym czasie, każdy dzień ma swoją własną nazwę i przeznaczenie. W dawnych czasach przestrzegano wszystkich tradycji, ale dzisiaj - większość z nich została już zapomniana.
Pierwszy dzień Maselnicy - "spotkanie". W tym dniu ślizga się po lodzie. W dawnych czasach wierzono, że im dalej zjedzie się na sankach i im głośniejszy będzie śmiech na lodowym wzgórzu, tym lepsze będą żniwa.
Drugi dzień - "żarty". W tym dniu, tradycją jest rozpoczynanie zabaw i żartów i pieczenie blin, by organizować rozrywkę.
Trzeci dzień - "smakosz". Wszystkie gospodynie w tym dniu przygotowują różne potrawy w dużej ilości i dekorują nimi bogaty stół, , ale bliny oczywiście zajmują pierwsze miejsce.
Czwarty dzień - ''razguł". Od tego dnia Tydzień Blin rozwija się w pełni - ludzie spacerują od poranka do wieczora, prowadzą grupowe tańce w kole, śpiewają piosenki.
Piąty dzień - "wieczór teściowych". Ogromna ilość zwyczajów tego dnia, ma na celu przyspieszenie ślubów i pomoc młodym ludziom w znalezieniu odpowiedniej pary dla siebie. Synowie, wieczorami osobiście zapraszają swoją teściową na wizytę - traktują ją blinami.
Szósty dzień - "uczta szwagierek". W tym dniu młode szwagierki zapraszają krewnych do siebie.
Siódmy dzień - "Niedziela Przebaczenia". W tym dniu, tradycją jest, by prosić o wybaczenie wszystkie kochane osoby, obrażonych, przeprasza za wyrządzoną krzywdę i za niektóre złe uczynki. To bardzo jasny dzień przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.
Pod koniec Maselnicy pali się słomiane kobiety. W ten sposób żegna się zimę i wita wiosnę😃
*****
Zdjęcia przedstawiają figurę Maselnicy, bliny, jarmark i dzban z herbatą. Zrobiła je moja koleżanka i są jej własnością. Proszę ich nie kopiować, jeśli właścicielka zdjęć się nie zgodzi!
*****
Jeśli się podoba, będzie więcej o Maselnicy😉
Miłego!
D.C.
Bardzo ciekawe. Chętnie przeczytałabym i o innych obyczajach.
OdpowiedzUsuńOczywiście, będzie, planuję nowy wywiad na jutro, jeśli dobrze pójdzie, będzie już wieczorem :D
UsuńBardzo ci dziękuję za komentarz!!!!!! <3