wtorek, 12 stycznia 2021

Łużyczanki o Łużycach :)

No dobra. To ostatnia część wywiadu (poza tą o Polsce), dotycząca najmniej znanego słowiańskiego narodu, który po wojnie miał otrzymać własne państwo, na marzeniach się jednak skończyło. Ja tutaj potraktowałam Łużyce, stanowiące konkretny już obszar kulturowy, do tego dla nas ważny, jako osobny kraj, po to, by opowiedzieć o nim w ten sam sposób, co o Słowacji i Czechach i dać dobry ogląd na wszystkich zachodnich Słowian - choć to nadal nie wszyscy, ale o innych mniejszościach będę gadać później😅 Let's go!

*****

Łużyczanki o Łużycach


Kim jesteś - twoje imię, wiek, zawód, miejscowość?

1. Maja, 21 lat, medycyna, Chociebuż.

2. Patricia, 22 lata, studentka, Drezno.

3. Katharina, 20 lat, aktorstwo, Budziszyn.

4. Vanessa, 19 lat, medycyna, Chociebuż.

5. Marion, 18 lat, gimnazjalistka, Kamenz.


1. Jak uważasz, jakie są największe zalety Łużyc i Łużyczan?


Maja: Tradycje, szczególny język (nikt inny nie może go zrozumieć), możliwość zrozumienia poprzez ten język innych języków słowiańskich.

Patricia: Jesteśmy dość otwarci, twardo stąpamy po ziemi i mamy duże poczucie wspólnoty.

Katharina: Myślę, że jest to różnorodność. Nazwy miast są napisane w dwóch językach, jest to coś bardzo wyjątkowego. A, jeśli jesteś Łużyczaninem jesteś dwujęzyczny, ale nie każdy na Łużycach jest Łużyczaninem oczywiście.

Vanessa: Zalety: w moim mieście nie żyje tak wielu ludzi. Jesteśmy miastem ze 100.000 mieszkańców, ale w sumie przypominamy bardziej wieś. Ludzie znają siebie nawzajem a miasto jest dość małe, więc znam w nim większość miejsc. Mamy wiele natury i miejsc na zewnątrz do pójścia z przyjaciółmi (przykład: wiosłowanie na rzece) i ostatnia zaleta to, że jest dosyć cicho.

Marion: Górne Łużyce nie są duże ale mamy wiele różnych krajobrazów. I są piękne. Także każdy człowiek mówi przynajmniej dwoma językami (od małego dziecka do dziadków). I nasze tradycje są niesamowite. Szkoły i niemal każda inna organizacja otrzymują pieniądze od rządu, więc mogą utrzymać kulturę (uśmiech).


2. Jak uważasz, jakie są największe wady Łużyc i Łużyczan?

Maja: Bardzo mały naród, niedostatecznie nowoczesny dla młodych ludzi.

Patricia: -

Katharina: Jest dość dużo narodowosocjalistycznych ludzi, którzy są przeciwni różnorodności. Więc, jeśli jesteś Łużyczaninem może się zdarzyć, że zostaniesz zaatakowany. Ale nie zdarza się to tak często. 

Vanessa: Wady: jeśli nie masz samochodu i musisz jeździć autobusem jest to dość męczące. Autobus przyjeżdża co 30 minut i zajmuje to dużo czasu na normalnie krótkie dystanse. Tramwaj jeździ tylko w śródmieściu. Niektórzy ludzie tutaj są dość prości i nie mają tak wysokich standardów. Z jednej strony to fajnie, z drugiej jest stresujące rozmawiać z nimi, na przykład o polityce i dlatego prawicowy populizm zajmuje coraz więcej miejsca w głowach niektórych mieszkańców. To jest smutne i może być niebezpieczne dla przyszłości i mam nadzieję, że ludzie się obudzą i wrócą do standardów społecznych.

Marion: Ludzie bardzo nienawidzą się wzajemnie. Górne Łużyce są podzielone na trzy różne regiony. Nazywamy ich Horjanie, Delanie i Pruska.A więc region ze wzgórzami, region bez wzgórz i dawna granica pruska. Jest to bardzo skomplikowane. Ale Horjanie myślą, że są jedynymi prawdziwymi Łużyczanami a Delanie są pół Łużyczanami, pół Niemcami. Ludzie z Pruska nie są Łużyczanami w ich oczach. I z powodu tej dyskryminacji ludzie z Pruska nienawidzą Horjan a Delanie stoją między nimi. Mówiłam ci, że to skomplikowane (westchnięcie). Och, mamy też problemy z chuliganami. Ale to z powodu Drugiej Wojny Światowej i tego wszystkiego. Więc, kiedy idziesz na przyjęcie musisz wiedzieć, kiedy możesz mówić po łużycku bez kłopotów. Także, nasza ekonomia nie jest bardzo silna, ponieważ nasza ziemia nie jest tak płodna i nie mamy żadnych surowców mineralnych poza brązowym węglem. Nie chcę nikogo oskarżać, ale węgiel jest powodem , dlaczego  nikt nie mówi po łużycku nad Hoyerswerdą.


3. Jak myślisz, do jakiego innego narodu Łużyczanie są najbardziej podobni?

Maja: Polacy i Czesi.

Patricia: Myślę, że Polacy, Czesi i Słowacy są najbardziej podobni do nas. Szczególnie ci, którzy żyją na wsi.

Katharina: Łużyczanie są słowiańskim narodem, więc najbardziej podobni są być może Czesi lub Polacy.

Vanessa: Myślę, że Austriacy są często dość podobni do Niemców.

Marion: Myślę, że najbardziej podobni do Łużyczan są Polacy i Czesi. Mają prawie ten sam język, jak my. Ale do naszych tradycji? Nasze majpole to także rzecz bawarska tak samo, jak jazda konna na Wielkanoc. Ale Czesi też to robią. Więc myślę, że jesteśmy szaloną mieszanką wielu narodów dookoła nas. Ale, przez naszą historię jesteśmy bardziej, jak Niemcy, niż Czesi czy Polacy. Powiedziałabym, że jesteśmy bardzo podobni do innych niemieckich mniejszości nawet, jeśli nasze korzenie nie są takie same.


4. Co myślisz o swoim języku ojczystym?

Maja: Język, tradycje, itd. to moje korzenie.

Patricia: Jest ogromnie pomocne mówić w tym języku, jako most do innych słowiańskich języków. Jest rzadki, daje ci silne poczucie wspólnoty, rodziny i życia razem.

Katharina: Lubię mój ojczysty język, to naprawdę wspaniałe być wychowanym dwujęzycznie. Dodatkowo, jestem w stanie trochę zrozumieć inne słowiańskie języki.

Vanessa: Moim ojczystym językiem jest niemiecki i dość go lubię. Dla ludzi, którzy chcą się go nauczyć jest dość trudny, tak myślę (mamy wiele skomplikowanych standardów gramatycznych). I brzmienie niemieckiego nie jest dość łagodne. Hiszpański na przykład brzmi dużo bardziej miękko.

Marion: Cóż, mam dwa ojczyste języki, więc... Łużycki to wspaniały język. Jeśli jesteś na wakacjach nikt nie podejdzie do ciebie i nie zapyta, czy chciałbyś zjeść w ich restauracji albo coś takiego. I jest to wyjątkowy sposób mówienia do twoich przyjaciół, gdy nie chcesz by inni ludzie usłyszeli o czym rozmawiacie (oczko). Ale trudno jest połączyć twoich Łużyckich przyjaciół i niemieckich przyjaciół razem. Ponieważ jest to niegrzeczne, gdy jedna strona mówi o czymś w języku, którego druga nie rozumie. Więc nie jest zbyt pomocne mówić po łużycku, gdy chcesz znaleźć nowych przyjaciół. Szczególnie, kiedy są Niemcami (śmiech). Łużycki jest także świetny, gdy chcesz nauczyć się innych słowiańskich języków. Miałam rosyjski w szkole przez kilka lat i z kilkoma słowami z rosyjskiego i łużyckiego, mogłam komunikować się z innymi ludźmi w Bułgarii. Bardzo fajne (oczko). A teraz niemiecki. Jest bardzo pomocny, gdy chcesz podróżować dłużej, niż godzinę. Wszystko też jest oparte na niemieckim. Także, nie jesteś dyskryminowany za mówienie po niemiecku. 


5. Jakie są najlepsze miejsca do odwiedzenia na Łużycach?

Maja: Spreewald.

Patricia: Natura. Lasy, małe jeziora w ich środku, kilka zapomnianych miejsc w tych ciemnych lasach.

Katharina: To trudne pytanie... Budziszyn jest fajnym miastem, ale mamy też piękną naturę z odrobiną gór, ale one nie są bardzo wysokie.

Vanessa: Myślę, że najlepszym miejscem jest "Spreewald". Natura jest piękna i jest dobra na wakacje.

Marion: Mamy wiele starych zamków, o których nie wie prawie nikt. Dla ludzi, którzy kochają naturę krajobrazy, wrzosowiska i lasy są piękne. I mamy więcej do zobaczenia, niż wielu się spodziewa. Jeśli jesteś tu, na jakichś publicznych świętach, możesz pójść do prawie każdego kościoła i zobaczyć ludzi ubranych po łużycku. A w Schwarzkollm przygotowują "Krabatfestspiele", które ma miejsce latem. Za każdym razem jest sprzedawane. A Budziszyn jest jednym z najpiękniejszych miast, jakie kiedykolwiek widziałam. To nie jest dokładnie mój region, ale jeśli wspominam o Budziszynie, muszę wspomnieć też Spreewald. Jest tam bardzo pięknie (uśmiech).


6. Jacy są najsławniejsi ludzie z Łużyc?

Maja: Mina Witkojc, Erwin Strittmatter, Ludwig Leichhardt. 

Patricia: Bjarnat Krawc, bracia Völkel, Alfons Frencel, wielu już zmarłych ludzi. Niewielu młodych, wciąż żyjących ludzi, co jest w pewnym sensie smutne. 

Katharina: Tak naprawdę nie wiem... jest trochę aktorów i aktorek, jacy są też znani w innych częściach Niemiec, ale nie potrafię nazwać nikogo bardzo sławnego w tym momencie. 

Vanessa: Myślę, że dwóch sławnych ludzi z Chociebuża to Tony Martin (kolaż) i Robert Hartung (rzut dyskiem). 

Marion: Andreas Nowak. Jest perkusistą zespołu Silbermond, który był stworzony w Budziszynie. Handrij Zejler. Jest najsławniejszym łużyckim poetą. Ale umarł dawno temu. Zupełnie, jak Korla-August Kocor. Jest najsławniejszym łużyckim muzykiem. Oboje napisali "rjana Łużyca" co jest naszym hymnem narodowym. I nie zapomnij Stanislava Tillicha. Był premierem Saksonii przez bardzo długi czas. 


7. Jakie są najpopularniejsze wydarzenia/święta na Łużycach?

Maja: Fastnacht, Kokot. 

Patricia: Chodojtypalenje (palenie czarownicy), Mejemjetanje (Maibaumwerfer)... lubię te, które nie są tak sławne i turystyczne. 

Katharina: Wielkanoc jest szczególnym świętem z wielkanocnymi rajdami, lub pisankami i innymi tradycjami. 

Vanessa:

Marion: To proste. Zacznijmy w lutym. Mamy wtedy Vogelhochzeit lub ptaczi kwas. Jedyne znęcanie się nad dziećmi na całym świecie. Potem następuje Fasching. Odbywa się w Wittichenau. To naprawdę duża rzecz. Na wsiach młodzież robi camprowanje. To jest prawie, jak Halloween ale wszyscy razem chodzimy z domu do domu przez cały dzień i zbieramy pieniądze, słodycze i jajka. Wieczorem jest przyjęcie dla całej wsi z przedstawieniem robionym przez młodzież. To był luty! Potem, przychodzi Wielkanoc. Nie sądzę, że muszę mówić ci wszystko na ten temat, ponieważ to jest to, o czym każdy myśli mówiąc o Łużyczanach. Potem przychodzi bardzo Łużyckie święto. Fronleichnam to katolicki festiwal, kiedy jesteśmy w naszych strojach ludowych. Potem, przez długi czas nie ma nic. Latem wiele Dorffeste ma miejsce. Jest to po prostu duże przyjęcie, kiedy młodzieżowe organizacje mogą zarabiać swoje pieniądze. (Najlepszy jest WiesenBeats (śmiech)). Jesienią świętujemy Kermuszkę, lub Kimres. Ale nie jest to bardzo interesujące. Potem przychodzi Boże Narodzenie i cały rok zaczyna się od nowa (śmiech). 


 8. Jak myślisz, z czego Łużyczanie są najbardziej znani za granicą?

Maja: Ludwig Leichhardt. 

Patricia: Pisanki i parady wielkanocne. 

Katharina: Przepraszam, ale naprawdę nie rozumiem pytania...

Vanessa: Myślę, że dwaj znani ludzie z Chociebuża to Tony Martin (kolarz) oraz Robert Hartung (rzut dyskiem). 

Marion: Oczywiście nasze pisanki i konna parada na Wielkanoc. To jest tak, jakbyśmy byli tylko tymi dwoma rzeczami (śmiech).


9. Słyszałaś jakieś stereotypy o Łużycach?

Maja: Pijący i tańczący naród (śmiech). 

Patricia: Wszyscy jesteśmy bogaci, dostajemy pieniądze od państwa, wszyscy jesteśmy spokrewnieni (w kazirodczym sensie), jesteśmy staromodni (powiedziane w przykrym kontekście), kradniemy. 

Katharina: Nie, nie sądzę. 

Vanessa: Stereotypy: jesteśmy prości, stoimy po politycznej prawej stronie (partia AfD). Mówimy bez (niemieckiego) dialektu. Myślę, że nie ma wielu dobrych stereotypów (śmiech). 

Marion: Nieszczególnie. Ale myślę, że to dlatego, że jesteśmy bardzo dobrzy w byciu niezauważonym. Musisz powiedzieć ludziom, że jesteś Łużyczaninem. Inaczej nie zauważą.

***** 

Jesteśmy podobni do Łużyczan. Nawet nie wyobrażamy sobie, jak bardzo. W przyszłości, gdy poznam więcej ludzi z tego regionu, będę chciała rozdzielić ten wywiad na dwa osobne - osobno Górne  Łużyce i Dolne Łużyce. Ale na razie daje go tutaj w tej formie, by choć trochę przybliżyć wam ten świat :) 

Miłego! 
D.C. 

Słowaczki o Słowacji :)

Czołem! A teraz zaskoczę czytelników, że w przeszłość słusznie minionej, czyli ok. 40 lat temu przyjacielski handelek i turystyczne wyjazdy rozbijały się u nas o Słowację przede wszystkim a Czechy w znacznie mniejszym stopniu. Toć tatry to góry słowackie, nie czeskie! Mamy też tutaj dużo większą szansę na porozumienie, gdyż czeski język posiada znacznie trudniejszą wymowę, niż słowacki. A co jeszcze nam powiedzą mieszkańcy tego kraju?! Czytamy! Niedługo drugi wywiad - o Polsce! 
*****

Słowaczki o Słowacji


Kim jesteś - twoje imię, wiek, zawód, miejscowość?

1. Domcza, 16 lat, uczennica, Koszyce. 

2. Arlett, 30 lat, filologia angielska, Nowe Zamki. 

3. Diana, 19 lat, studentka, Koszyce.

4. Diana, 24 lata,    , Koszyce.

5. Saara, 18 lat, asystent sprzedarzy, Bratysława.


1. Jak uważasz, jakie są największe zalety Słowacji i Słowaków? 

Domcza: Największą zaletą Słowacji jest, że możemy zrozumieć język czeski a Słowacy bardzo łatwo się przystosowują.

Arlett: Naturalne krajobrazy, Wysokie i Niskie Tatry.

Diana: Piękne góry i natura.

Diana: Nasza natura na pewno. Myślę też, że Słowacy są dość hojnymi ludźmi, przyjaznymi i potrafią stanąć w obronie większej sprawy (aksamitna rewolucja, #allforjan - Słowacy przeciw korupcji, kiedy dziennikarz został zabity, Słowacy, nawet za granicą protestowali).

Saara: Jedną z zalet Słowacji jest to, że potrafimy mówić większą ilością języków. Przynajmniej młodzi ludzie na Słowacji powinni rozumieć około dwóch języków obcych (angielski/niemiecku/francuski/hiszpański/rosyjski). Drugi obcy język zawsze zależy od liceum. Moim zdaniem, większość mieszkańców jest przyjazna i pokazaliby wszystko dookoła i poznali cię lepiej. Jest jedna stara zasada w a jej znaczenie jest takie, że jeśli przychodzisz i jesteś miły, my także jesteśmy mili, ale jeśli przychodzisz i okazujesz brak szacunku, nie jesteś tu mile widziany.


. Jak uważasz, jakie są największe wady Słowacji i Słowaków?

Domcza: Największą wadą jest, że nasz kraj nazywa się Słowacja i jest często mylony ze Słowenią.

Arlett: Zła ekonomia, korupcja, ksenofobia, arogancja i obojętność.

Diana: Duże różnice między wschodnią a zachodnią częścią kraju.

Diana: Ludzie na Słowacji mają tendencję do myślenia, że wszystko, co jest nie tak w ich kraju, dzieje się tylko tutaj. Możesz usłyszeć wiele razy, jak mówią "typowa Słowacja, to może się zdarzyć tylko na Słowacji, itd." Także, nasz rząd robi bardzo mało, by ocalić naszą naturę.

Saara: Nie lubię naszej sytuacji politycznej oraz, zgodnie z badaniami, jesteśmy najbardziej rasistowskim krajem w Europie.


3. Jak myślisz, do jakiego innego narodu Słowacy są najbardziej podobni?

Domcza: Myślę, że jesteśmy najbardziej podobni do Czechów. To logiczne... byliśmy Czechosłowacją w przeszłości (śmiech).

Arlett: Nie wiem.

Diana: Myślę, że czeski język i kultura są najbardziej podobne do słowackich.
 
Diana: Jesteśmy zdecydowanie najbardziej podobni do Czechów, ponieważ rozwijaliśmy się obok siebie przez długi czas a wspólna historia czyni nas bliskimi. Bariera językowa jest minimalna.

Saara: Myślę, że jesteśmy dość podobni do Czech.


4. Co myślisz o swoim języku ojczystym?

Domcza: Kocham mój język. Najbardziej słowo ''czuczoriedka'', ponieważ innym narodom trudno jest wymówić ''cz''.

Arlett: Moim ojczystym językiem jest węgierski i jestem dumna z mojego dziedzictwa i pochodzenia. 
 
Diana: Moim ojczystym językiem jest węgierski, dla mnie trochę trudne było nauczyć się języka słowackiego, z powodu odmiennej gramatyki. Ale, największą zaletą języków słowiańskich jest to, że jeśli mówisz już jednym z nich,  jest łatwiej zrozumieć lub nauczyć się innego.

Diana: Naprawdę lubię mój ojczysty język, próbuję mówić i pisać poprawniej zwykle poprawiam innych ludzi (co jest denerwujące, wiem, ale czuję, że jest to moja powinność, ponieważ moją pasją jest utrzymywanie języka "żywym".)

Saara: W mojej opinii język słowacki jest trudny. Słyszałam, że wielu ludzi nie lubi niemieckiego, ale jeśli porównam słowacką i niemiecką gramatykę, słowacka gramatyka
 jest gorsza.


5. Jakie są najlepsze miejsca do odwiedzenia na Słowacji?

Domcza: Myślę, że najlepszym miejscem do zobaczenia są Tatry Wysokie. To blisko mnie, więc wiem (śmiech). Kocham Tatry Wysokie. 

Arlett: Jaskinie, lodowe jaskinie, wodospady, parki narodowe, góry, jeziora, zamki, miasta górnicze. 

Diana: Słowacja ma wiele pięknych miejsc, jak parki narodowe (Park Narodowy Tatry Wysokie, Słowacki Raj), góry (Wysokie i Niskie Tatry, Fatry) i jeziora. 

Diana: Natura. Mamy tutaj wiele cudów natury, unikalne jaskinie, tarny, góry, rzeki... więc każdy park narodowy jest tutaj dobrym wyborem.

Saara: Poleciłabym odwiedzić Bratysławę (na przykład pomnik wojenny Slavin, zamek Bratislava, zamek Devin, Stare Miasto) i Tatry Wysokie.


6. Jacy są najsławniejsi ludzie ze Słowacji?

Domcza: W moim kraju jest wielu sławnych piosenkarzy. Na przykład, bardzo lubię, Mafia Corner i Kristiinę. Z aktorów lubię Mariaana Czekowskiego. Myślę, że wszyscy lubią Petera Sagana - jest kolażem. I, z graczy hokejowych, lubię Czereszniaaka. Laco i myślę, że wielu ludzi zna Pawola Demitra... był najlepszym graczem hokejowym.

Arlett: Nie wiem, nie śledzę celebryckich plotek.

Diana: Jest wuelu sławnych sportowców, jak Peter Sagan (biegacz), Miroslav Satan (gracz hokejowy), Ondrej Nepela (łyżwiarz figurowy). Rodzice sławnego amerykańskiego artysty Andy Warhol urodzili się w Słowacji. 


Diana: W tej chwili myślę, że jest to nasz prezydent, ponieważ jest kobietą. Zdecydowanie myślę, że jest to dobry typ sławy, ponieważ wygląda na to, że ma ona dobrą moralność. Jest też Milan Rastislav Sztefaanik i myślę, że również jest sławny. Andy Warhol jest sławny, nawet jeśli się tutaj nie urodził jego rodzice pochodzili z małej wsi na wschodzie kraju i myślę, że mamy tendencję myśleć o nim jak o swoim. Kilku graczy hokejowych, którzy zwyciężyli na NHL także jest sławnych - Szatan, Hossa i w tej chwili myślę, że jest to Tatar. Mamy też trochę znanych tenisistek, mogę myśleć głownie o kobietach - Hantuchova i Cibulkowa, obecnie jest Schmiedlovaa. Także trochę modelek było sławnych, tak myślę - Sklenarziikowaa na pewno. 

Saara: Najpopularniejszym mężczyzną jest Peter Sagan (kolarz) a najpopularniejszą kobietą jest nasz prezydent, Zuzana Caputova. 



7. Jakie są najpopularniejsze wydarzenia/święta na Słowacji?

.Domcza: Najciekawszymi wydarzeniami są koncerty (śmiech). Albo ''El'ro'', to europejski ''folk trade''.

Arlett: Religijne święta (Wielkanoc, Boże Narodzenie, Wszystkich Świętych, itd). 
 
Diana: -  

Diana: Myślę, że Wielkanoc jest duża dla Słowian, więc nadal jest to dość tradycyjne święto także dla nas, Słowaków. Świętujemy też Aksamitną Rewolucję. Interesujące są niektóre imprezy ludowe - Vychodna na przykład. 

Saara: Lubię atmosferę letnich festiwali. Festiwa Grape i festiwal Pohodasą najlepsze. Wspomniałabym też o naszej Wielkanocy. W Wielkanocny poniedziałek, chłopcy polewają dziewczęta wodą i chłostają. To symbolizuje zdrowie i piękno dla dziewczyn. W zamian, dziewczyny dają chłopakom słodycze i pieniądze. Ta uroczystość nie jest popularna wśród dziewcząt. 


8. Jak myślisz, z czego Słowacy są najbardziej znani za granicą?

Domcza: Myślę, że Pawol Demitera i Peter Sagan są najbardziej znani za granicą.

Arlett: Nie wiem.

Diana: Najsławniejsze są miejsca do jazdy na nartach, wielu turystów przybywa każdego roku, by cieszyć się zimą w słowackich górach.  

Diana: Picie na pewno, także ogólnie, jako Słowianie, mówią, że mamy piękne kobiety. 

Saara: Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. 


9. Słyszałaś jakieś stereotypy o Słowacji?

Domcza: -

Arlett: Raczej nieporozumienie, ale ludzie bezustannie mylą Słowację ze Słowenią a niektórzy ludzie myślą, że Czechosłowacja wciąż istnieje.

Diana:

Diana: Że pijemy za dużo. Mylą Słowację i Słowenię. Nienawiść między naszą stolicą i resztą kraju (ale czasem wydaje się, że jest to bardzo prawdziwe.) 

Saara: Nie lubimy, kiedy ludzie myślą, że jesteśmy we wschodniej Europie, albo nadal istniejemy, jako Czechosłowacja. Słowacja jest niepodległym krajem od 1.1.1993 i leży w centralnej Europie. Także, słyszałam od ludzi, że dużo pijemy. 

***** 

I oto koniec. Słowacja to kraj bardzo podobny do nas, choć nie pod względem sposobu myślenia (jak każdy się domyśli, Słowacy są pokojowi my - waleczni😂), ale pod względem kulturowym i językowym. To młode państwo, które kształtuje się dopiero od 30 lat (co nie oznacza, że nie ma długiej i skomplikowanej historii, jak my wszyscy) i staje przed problemem pogodzenia wielu narodowości na niewielkiej przestrzeni. Jest to właśnie ten najciekawszy element Słowacji i jedna z najciekawszych przyczyn, by tym państwem się zainteresować. Do zobaczenia w drugim wywiadzie! 

Miłego! 
D.C.

Czeszki o Czechach :)

 Czołem! Pomimo, że w planach miałam poświęcenie tego roku wschodniosłowiańskiej kulturze, bo akurat tych języków się uczę, nie będę traktować innych krajów po macoszemu ;) Długo zbierałam informacje do tego samego wywiadu dla każdego kraju i teraz zaprezentuję kultury zachodniosłowiańskie - Czechy, Słowację i Łużyce! Tak, wiem, że Łużyce to nie państwo, ale to tak rozbudowany region, że to pominięcie go byłoby traktowaniem wywiadu po macoszemu - zapraszam, drugi będzie także o Polsce!

*****


Czeszki o Czechach


Kim jesteś - twoje imię, wiek, zawód, miejscowość?

1. Hana, 18 lat, licealistka, Nove Strašeči.

2. Tereza, 20 lat,   Karniów.

3. Clara, 25 lat,    , Ołomuniec.

4. Petra, 21 lat, geografia dla adminustracji publicznej, Czeskie Budziejowice.

5. Petra, 19 lat, chemia i toksykologia, Vřesina. 


1. Jak uważasz, jakie są największe zalety Czech i Czechów? 

Hana: Myślę, że będzie to prawdopodobnie to, że nasz kraj jest wolny. Ludzie mogą robić to, co chcą, jeśli przestrzegają prawa, oczywiście. Będzie to także natura w Czechach, mamy wiele pięknych miejsc.

Tereza: Myślę, że mamy naprawdę dobre piwo i jedzenie (śmiech). Poza tym jest długa i fajna historia + zabytki, przyroda (góry), życie kulturalne też jest tutaj dobre - trochę festiwali muzycznych lub teatrów (śmiech) Jeśli idzie o sport, Czesi są dobrzy w hokeju.

Clara: Mamy naprawdę dobrą edukację, ludzie potrafią naprawiać swoje rzeczy samodzielnie i (można to było zauważyć podczas COVID, kiedy nie było dość masek) ludzie potrafią pomagać sobie nawzajem jeśli jest to konieczne.

Petra: Pierwszą zaletą jest lokalizacja. Czechy znajdują się w Europie Środkowej. Jest naprawdę dobra pogoda (śnieg zimą, gorące lato). Natura tutaj jest naprawdę niesamowita. Są góry ale także niziny. Myślę, że historia mojego kraju jest także bardzo interesująca. Co do ludzi. Ponieważ mamy długą historię, jesteśmy dumni z bycia Czechami. Jesteśmy patriotami. Czesi lubią piłkę nożną, hokej i piwo.
 
Petra: Głównymi zaletami Czech jest to, że jeśli widzisz kogoś  powiedziałabyś, że jest dość trudno, żeby go poznać, ale rzeczywistość jest inna. Są oni bardzo, bardzo przyjaźni. Jest też wiele niezwykłych miejsc, więc nie potrzeba podróżować daleko, by zobaczyć coś interesującego, głównie w naturze. 
 

2. Jak uważasz, jakie są największe wady Czech i Czechów? 

Hana: Wadą Czech jest to, że ludzie nie są mili dla innych. Niedawno, ale zauważyłam, że starają się być przyjaźniejsi dla siebie nawzajem. Są także dość konserwatywni (aczkolwiek teraz, bardziej starsze pokolenie).

Tereza: Nie ma morza (śmiech). Oprócz tego nie widzę żadnych wad. Mamy demokrację, więc jest dużo miejsca dla wolności (uśmiech).

Clara: Ludzie są kapryśni, większość Czechów to rasiści, jest wielu złodziei i niebezpiecznych miejsc.

Petra: Wadą jest to, że Czechy nie są ulokowane blisko morza. Czesi mogą obawiać się obcokrajowców. Mogą być ksenofobami. 
 
Petra: Cóż wszyscy jesteśmy popularni ponieważ jesteśmy prawie na szczycie rankingu najwyższej konsumpcji piwa. I to powoduje, że wszyscy mamy te piwne brzuchy.



3. Jak myślisz, do jakiego innego narodu Czesi są najbardziej podobni? 

Hana: Myślę, że Czesi są najbardziej narodowo podobni do Niemców, Polaków, czy Węgrów.

Tereza:  Powiedziałabym, że głównie Słowianie, więc Polska, Słowacja (głównie Słowacja! Ponieważ byliśmy jednym państwem.)

Clara: Słowacja (państwa występowały jako jedno państwo do 1993 roku) i być może trochę do Polaków również.

Petra: Ludzie ze Słowacji są najbardziej podobni do Czechów. Języki są podobne. W historii było tylko jedno państwo, Czechosłowacja. 

Petra: Powiedziałabym, że najbardziej podobnym państwem do Czech jest Słowacja. Byliśmy po tej samej stronie przez lata. Ale sama wiesz (śmiech).


4. Co myślisz o swoim języku ojczystym? 

Hana: Czeski jest pięknym i różnorodnym językiem, oczywiście jest dość trudny, ale wszystkiego można się nauczyć.

Tereza:  Myślę, że jest to całkiem zabawny język. Zdecydowanie nie jest łatwy do nauki i mówienia. Czasem i ja mam z tym problem (śmiech).

Clara: Jest jednym z najtrudniejszych.

Petra: Język jest fajny, ale trochę trudny dla obcokrajowców. 

Petra: Cóż, czeski jest wspaniały i jest trudny do nauki.


5. Jakie są najlepsze miejsca do odwiedzenia w Czechch? 

Hana: Jak każdy Czech, powiedziałabym, że Praga. Tak, jest piękna, szczególnie Stare Miasto. Dla mnie, najpiękniejszymi miejscami w Czechach są Czeski Krumlow, Skalne Miasto Ardspach, Skały Teplickie.

Tereza: Praga, brno, Ostrawa (jest sławan ulica nazywana Stodolnii, która znana jest jako ulica imprez) poza tym góry, zamki (Czechy są w nie bogate) i być może miasta spa, są fajne (uśmiech).

Clara: Wiele miast - to zależy od preferencji ludzi, jeśli lubią naturę lub miasta - oba mamy niesamowite.

Petra: Praga, Karlstejn, Czeski Krumlow, Park Narodowy Szumawa, Park Narodowy Karkonosze, Południowe Morawy. 

Petra: Jaskinie ardspadzkie, czeska Szwajcaria, boubiński dziewiczy las. Ale wszystkie miejsca są piękne w różnych aspektach.


6. Jacy są najsławniejsi ludzie z Czech? 

Hana: Oczywiście będzie to Karel Gott. Ale inni sławni ludzie to Vaclav Havel (nasz pierwszy czeski prezydent). W sferze spotu będzie to Emil Zaatopek (czterokrotny zwycięsca olimpijski w biegu długodystansowym). Eliszka Junkowaa - zwycięzca niemieckiego grand prix w kategorii samochodów powyżej 3000 m3. Z najsławniejszych aktorów, Vlasta Burian.

Tereza: Jest ich wielu. Ale powiedziałabym, że Milosz Forman, Emil Zaatopek, Karel Gott, Jaromiir, Jaagr (uśmiech).

Clara: Karel Gott, Vaaclav Havel, Jaromiir Jagr, Petra Kvitovaa.

Petra: Gracz hokejowy Jaroslav Jaagr, pierwszy czechosłowacki prezydent Tomaasz G. Masaryk, Karel  Rhoden (czeski aktor), Ewa farna (piosenkarka).. 

Petra: Powiedziałabym, że Karel Gott i Jaromir Jaagr.


7. Jakie są najpopularniejsze wydarzenia/święta w Czechach? 

Hana: Bardzo ważną datą jest 28 września. W tym dniu świętujmy Dzień Czeskiej Państwowości. Także, 28 października jest bardzo ważny, w tym dniu świętujemy powstanie niepodległej Czechosłowacji.

Tereza: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Pierwszy Maha to także fajny festiwal.

Clara: Wielkanoc i Boże Narodzenie.

Petra: Wielkanoc, Boże Narodzenie, Pochód Królów. 
 
Petra: Prawdopodobnie Sylwester (śmiech).
 

8. Jak myślisz, z czego Czesi są najbardziej znani za granicą? 

Hana: Moim zdaniem, zdecydowanie będzie to piwo, potem samochody. Czego wielu ludzi nie wie to to, że Czesi są także znani na świecie dzięki mikroskopom (Brno stało się światową stolicą w ich produkcji ostatnimi laty). Nie możemy także zapomnieć o piernikach pardubickich.

Tereza: Myślę, że przez Pragę i piwo (śmiech).

Clara: Nie rozumuem pytania.

Petra: Sport. 

Petra: Picie piwa.


9. Słyszałaś jakieś stereotypy o Czechach? 

Hana: Oczywiście, słyszałam. Najczęściej słyszałam, że Czesi są brudni, bezczelni i nieuprzejmi. W niektórych przypadkach może to być prawdą, ale będzie to bardzo niewiele przypadków. Większość Czechów, jakich znam, to wspaniali ludzie. 

Tereza: O tak. Ludzie żartują, że typowy Czech pije piwo i nosi skarpety do sandałów (śmiech). 

Clara: Tak - kradniemy wiele i żartujemy ze wszystkiego (śmiech). 

Petra: Nie, nie słyszałam. 
 
Petra: Wszyscy jesteśmy alkoholikami i grubasami, ponieważ jemy niezdrowe posiłki (śmiech). 

***** 
 
Jak już zdążyłam zaobserwować, czeski sposób myślenia jest nieco bardziej surowo "zachodni", podczas, gdy my z kolei szukamy tutaj balansu między wszystkim i wszystkimi, którzy żyją dookoła nas. Niemniej jednak właśnie to obrazuje cudowną różnorodność dążeń ludzi nam pokrewnych i czyni zielony świat słowian ciekawszym! Ale w drugim wywiadzie będzie jednak zaskoczenie! 

Miłego! 
D.C.

Trzy filmy, jakie pomogą zrozumieć sytuację w Białorusi.

 Chyba powinnam jeszcze o tym wspomnieć. Po to, żeby udowodnić, że ta sytuacja nie zaczęła się dwa lata temu a wiele lat wcześniej. Szukałam...