piątek, 2 marca 2018

O genach, wierzeniach i podróżach :)

Skąd się wzięli Słowianie - na ten temat zdania są podzielone. Nie będziemy tu teoretyzować, dość wiedzieć, że są teorie, mówiące zarówno o przybyciu naszych przodków z terenów stepowych na wschodzie Europy, jak i nawet teorie o ich autochtonicznym pochodzeniu. Skądś się wzięliśmy i z początku byliśmy jednym narodem, zamieszkującym znacznie większy teren, niż dzisiaj. Oczywiście mówiliśmy tym samym językiem, którego zachował się nawet standard literacki! Język staro-cerkiewno-słowiański używany był przez chrześcijańskich misjonarzy obrządku słowiańskiego do odprawiania liturgii w kościołach i był zrozumiały dla wszystkich Słowian, ze wszystkich części Europy. W internecie można znaleźć bardzo wiele na jego temat, ja być może też opowiem kiedyś o nim bardziej szczegółowo, dodam tylko, że był on zapisywany również za pomocą pisma rdzennie słowiańskiego - czyli mamy tutaj pojedyncze litery/znaki odpowiadające takim głoskom, jak ''sz'', ''cz'' i pozostałe - który nosił nazwę głagolicy. To nie jest to samo, co współczesne pismo rosyjskie! Oba alfabety są w pewnym stopniu ze sobą powiązane, ale jest to złożona kwestia i absolutnie nie należy ich ze sobą ściśle kojarzyć! Ale do tego kiedyś wrócę.


Tutaj byliśmy w IX wieku. Słowianie zachodni - różowy, Słowianie wschodni - zielony, Słowianie południowi - pomarańczowy. I tutaj już pojawia się przerwa pomiędzy Słowianami południowymi a zachodnimi i wschodnimi. Spowodowało ją przybycie na te tereny plemion madziarskich - czyli przodków dzisiejszych Węgrów. A co za tym idzie, izolację pewnych grup od pozostałych. 

Słowianie Południowi

Słowianie południowi przez kilka stuleci pozostawali pod władzą imperium tureckiego, co znacznie wpłynęło na ich kulturę i dalsze historyczne losy. Wielu z nich przyjęło islam, jako furtkę do kariery w nowym świecie, sekretnie wciąż pozostając przy wierze chrześcijańskiej (co było surowo zakazane), by po odzyskaniu niepodległości do niej powrócić, mamy jednak w Bułgarii, czy w Bośni wielu słowiańskich muzułmanów... może to się wydawać dziwne, ale tak właśnie jest. 


Tutaj widzimy tereny, zajęte przez Ottomanów - mapa z XIV wieku. Wedle pewnych przekazów, islam na ziemiach południowych Słowian znalazł się znacznie wcześniej. Jest to naturalny proces, spowodowany bliskością islamskiej Turcji i realiami tamtego okresu, kiedy religia była nie tylko sprawą sumienia, ale też przedmiotem polityki władców. Tak to wygląda. 

Słowianie Wschodni 

W przypadku Słowian wschodnich z kolei, którzy do końca XX wieku skoncentrowali byli niemal w całości w państwie rosyjskim dochodzi kwestia genetyczna - ile jest procent Rosjanina w Rosjaninie? Tak, to jest bardzo inteligentne pytanie! Plemiona wschodniosłowiańskie na pewnym etapie swej historii wyruszyły daleko na wschód, gdzie oczywiście nie natrafiły na swoich pobratymców, tylko na ludy turkijskie (przodkowie min. Turków) i ugrofińskie (przodkowie min. Węgrów) - w owych czasach normalnym było wymieszanie się wszelkich plemion na danych terenach - rdzennych i przybyłych także, oczywiście. I, jakkolwiek dzisiejsi Ukraińcy, czy Białorusini są w znacznym stopniu nadal Słowianami, z Rosjanami sprawa nie jest już taka prosta. 


Tutaj widzimy odsetek Rosjan w każdej części państwa. Słowian jest wśród nich jeszcze mniej. Pozostały, brakujący procent to narody, które nie utraciły swojej tożsamości po latach bez własnego państwa, które Rosjanami w żadnym razie się nie czują są nimi jedynie w paszporcie! Ale nawet dzisiejsi Rosjanie są absolutną mieszanką Słowian, rdzennych narodów europejskich a nawet azjatyckich! Osoby o skośnych oczach są absolutną normą na ulicach Moskwy czy Petersburga a im dalej sięgniemy w Azję, tym staje się ich więcej. Wygląd tamtejszych ludzi może być nieomal zaskakujący. Mi najbardziej podobają się ludzie z przewagą cech europejskich - jasne włosy, jasne oczy, ogólny europejski wygląd + kształt oczu typowy dla ludów azjatyckich. Takie osoby mogą mieć korzenie słowiańskie - ale w żadnym razie nie muszą. Tak to już jest. 

Słowianie Zachodni 

Jest to temat na osobny artykuł, nie będę o tym pisać długo. Otóż, Słowianie zachodni to nie tylko Polacy, Czesi, Słowacy, czy Pomorzanie/Kaszubi. W średniowieczu, obszar zamieszkiwany przez Słowian sięgał całego dzisiejszego obszaru wschodnich Niemiec. Co się z nimi stało? Oczywiście, ich potomkowie żyją do dzisiaj i mają się dobrze, większość z nich nie ma już jednak zielonego pojęcia, jakie mają pochodzenie. 


Tutaj byli niemieccy Słowianie. Do dzisiaj jedynie Łużyczanie nie ulegli całkowitej germanizacji - mieszkańcy Rugii zniknęli w XIV wieku, wraz ze swoim językiem, mieszkańcy regionu Wendland w XVIII - stało się to, co było nieuniknionym, naturalnym procesem - narzucona im niemiecka władza, nie udźwignęła ciężaru ich powstań i walk i przeprowadziła germanizację metodą siłową. Tak się nie stało z Łużyczanami, którzy pokojowo przyjęli zwierzchnictwo cesarza - ich kultura jest nadal żywa. Ja będę mówić tak o tej żywej kulturze, jak i o wymarłych. Ale nie teraz. Później. 

Do zobaczenia! 
D.C.

Acha - jest to tematyka pozytywna, mająca na celu przybliżenie nam pokrewnych kultur - jakiekolwiek polityczne tematy i plugawe rasistowskie teorie są surowo zabronione! Nikt o tym tutaj pisać nie będzie, na to miejsce gdzie indziej! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Trzy filmy, jakie pomogą zrozumieć sytuację w Białorusi.

 Chyba powinnam jeszcze o tym wspomnieć. Po to, żeby udowodnić, że ta sytuacja nie zaczęła się dwa lata temu a wiele lat wcześniej. Szukałam...