środa, 24 października 2018

Rosjanki o Polsce :)

Hej! To teraz umieszczam tutaj drugą część wywiadu😊 Zasady identyczne, jak poprzednio, z tym, że tym razem zapytałam dziewczyny o Polskę - zapraszam!

***** 
Rosjanki o Polsce: 


Kim jesteś - twoje imię,wiek, zawód, miejscowość? 

1. Alina, 21 lat, lingwistyka, Niewinnomyssk.

2. Oksana, 20 lat, studentka historii, Saratow.

3. Gulnaz, 22 lata, informatyka, Kazań.

4. Daria, 26 lat, rachunkowość, Abakan. 

5. Walentina, 24 lata, architekt/plastyk, Nowosybirsk.




1. Co wiesz o Polsce i Polakach?

Alina: Oh, łał, jak obszerne pytanie! Cóż, zobaczmy. Z mojego doświadczenia Polacy są bardzo religijni, większość z nich chodzi do kościoła w każdą niedzielę. Lubią historię, najbardziej polską historię. Samo państwo zachowało wiele historycznych miejsc, jak zamki. Mają wiele zabawnych świąt, jak Tłusty Czwartek i Lany Poniedziałek. Większość Polaków zna angielski przynajmniej na poziomie podstawowym.

Oksana: Szczerze mówiąc nie wiem zbyt wiele o Polsce. Poza wszystkimi typowymi faktami, jak stolica i klimat, wiem coś o historii Polski ze względu na specyfikę mojego zawodu. Znam też nazwę polskich pieniędzy i wiem, że w Polsce jest wiele pięknych miast. Jeśli chodzi o Polaków, jesteś jedyną Polką którą znam i wydajesz się bardzo przyjazna (śmiech).

Gulnaz: Nie byłam w Polsce. Nie mogę stwierdzić.

Daria: Niezbyt wiele, pamiętam tylko tę sytuację z aborcją, która zdarzyła się 2 - 3 lata temu, kiedy ktoś próbował jej zakazać.

Walentina: Nie wiem wiele o Polsce. Polska to państwo nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Wiem, że jest tam średniowieczna architektura i dzielnice żydowskie. I, z lekcji historii wiem, że część republik byłego ZSRR było kiedyś terytorium Polski. Polska była też w składzie Imperium Rosyjskiego do 1917 roku. Znam też jedną ulicę. Nowy Świat to jedna z najlepszych ulic do zakupów w Europie.


2. Słyszałaś jakieś stereotypy o Polsce lub Polakach w twoim kraju? Co to było? 

Alina: Um, cóż, prawdopodobnie tylko jedno, że Polacy nienawidzą Rosjan. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że ten stereotyp ma korzenie w czasie II Wojny Światowej i mógł być prawdziwy dla ludzi z tamtego okresu, jednak ja miałam tylko najprzyjemniejsze interakcje z młodszym pokoleniem.

Oksana: Jest stereotyp w moim kraju, że Polacy nienawidzą Rosjan. Myślę, że słyszałaś to wiele razy. Innym stereotypem jest, że Polacy są bardzo chciwi. Nie wiem skąd się to wzięło, ale słyszałam o tym więcej, niż raz. Ten stereotyp jest też popularny w mojej rodzinie, bo moja polska prababcia była bardzo chciwa (śmiech). Ale nadal myślę, że wszystkie stereotypy są zupełnie głupie, więc...

Gulnaz: Słyszałam, że Polacy nie lubią języka rosyjskiego.

Daria: Nie, mieszkałam na Syberii przez większość mojego życia, zwykle nie rozmawia się tam o innych krajach (śmiech).

Walentina: Słyszałam, że Polacy nie lubią Rosjan. Ale najwyraźniej tak nie jest.


3. Jak myślisz, jakimi ludźmi są Polacy mieszkający w twoim kraju? 

Alina: Zgaduję, że byłoby trudno odróżnić Polaka od jakiejkolwiek innej narodowości tutaj, na północnym Kaukazie, ponieważ jest ich tu bardzo wiele. Spotkałam kilkoro Polaków na multikulturowych festynach, kiedy nosili stroje ludowe i całą resztę, ale w codziennym życiu to prawie niemożliwe, by ich odróżnić. Mam na myśli, tak długo, jak mówisz po rosyjsku nikt nie będzie tutaj kwestionował twojej narodowości...

Oksana: Nie sądzę, że Polacy żyjący w Rosji są inni od jakiejkolwiek innej narodowości. Prawdopodobnie po prostu nie chodzą do cerkwi. W innych aspektach nie są inni od pozostałych ludzi.

Gulnaz: Cóż, nie widziałam Polaków w Kazaniu. Ale myślę, że są spokojni.

Daria: Nigdy ich nie spotkałam.

Walentina: Oh, niewiele wiem o Polakach żyjących w Rosji. Nigdy nie słyszałam o żadnym z nich.


4. Myślisz, że są jakieś podobieństwa między ludźmi z twojego kraju a Polakami?

Alina: Cóż, część świąt jest taka sama. I język jest poniekąd podobny.

Oksana: Mamy całkiem podobne języki. I, w mojej opinii mentalność słowiańskich narodów także jest podobna.

Gulnaz: Myślę, że rosyjski i polski są trochę podobne.

Daria: Myślę, że możemy mieć te same wartości.

Walentina: Nie wiem dlaczego, ale zawsze wierzyłam, że Polacy i Rosjanie są bardzo podobni. Myślę, że Rosjanie, Białorusini, Słoweńcy, Polacy i Ukraińcy to bardzo podobne narody. Mamy wiele wspólnego, tak myślę.


5. W czym się różnimy twoim zdaniem? 

Alina: Religią. W Polsce przeważającą religią jest katolicyzm, w Rosji jest to prawosławie, stąd inne tradycje, święta, nawet mentalność w pewnym sensie.

Oksana: Myślę, że mamy kilka innych tradycji i świąt.

Gulnaz: Cóż, to zależy od człowieka. I nie ma znaczenia.

Daria: Mogę powiedzieć, że Polacy są bardziej przyzwyczajeni do wyrażania swojej postawy wobec działań rządu. Rosjanie są bardziej ostrożni z pewnych powodów.

Walentina: Myślę, że różnica jest w niewielkich detalach. Kilka odmiennych świąt, inne języki (ale polski i rosyjski są trochę podobne - myślę, że polski to mieszanka rosyjskiego i niemieckiego).


6. Co myślisz o języku polskim? 

Alina: Bardzo zabawny! (śmiech) Ma wiele dźwięków ''sz'' (z tego powodu w Rosji część ludzi nazywa Polaków ''pszeki'' - ci, którzy mówią wiele ''sz''). Oraz, czasem brzmi, jak starorosyjski, ten, który był używany za czasów Rusi. Jest trudny do opanowania, ale gdy załapiesz wszystkie litery i dźwięki, jest faktycznie naprawdę zabawny.

Oksana: Pamiętasz, jak w filmach o Harrym Potterze główny bohater mówił do węży? W ten sposób ja słyszę polski! (śmiech). Więc zgaduję, że wszyscy jesteście czarodziejami. Bez żartów, polski ma wiele szeleszczących dźwięków, słyszę wiele ''sz'' i ''cz''.

Gulnaz: Szanuję wszystkie języki świata. Więc szanuję też polski.

Daria: Brzmi miło i łagodniej, niż rosyjski.

Walentina: Interesujący język. Bardzo interesujące brzmienie. Pewne słowa są podobne do rosyjskich. Wydaje się, że polski jest łatwy, ale wcale tak nie jest.


7. Czy jacyś Polacy są sławni w twoim kraju? 

Alina: Hmm, nie mogę mówić za cały kraj, ale myślę, że większość może znać Fryderyka Szopena, Mikołaja Kopernika, Marię Skłodowską-Curie, Stanisława Lema.

Oksana: Henryk Sienkiewicz, Barbara Brylska, Stanisław Lem, Andrzej Sapkowski.

Gulnaz: Przepraszam, Nie wiem.

Daria: Wiem tylko o Andrzeju Sapkowskim (uśmiech).

Walentina: Zadaje się, że Mikołaj Kopernik był Polakiem. Tak? Fryderyk Szopen też był Polakiem. Sławny kompozytor.


8. Znasz jakieś interesujące miejsca w Polsce? 

Alina: Jest ogromne ZOO gdzieś w Katowicach, które ma najegzotyczniejsze zwierzęta i duże akwarium, z wielką przyjemnością bym je odwiedziła!

Oksana: Myślę, że znam tylko Warszawę i Kraków.

Gulnaz: Myślę, że stolica Polski.

Daria: Nie...

Walentina: Zamek na Wawelu - rezydencja zamku ulokowana w centrum Krakowa. Oraz, jak już pisałam: ulica Nowy Świat. Znam kilka miejsc. Chciałabym wiedzieć o nich więcej.


9. Znasz jakieś popularne polskie wydarzenia/święta? 

Alina: Święta? Cóż, najbardziej pamiętne to Tłusty Czwartek i Lany Poniedziałek.

Oksana: Nie. Nie znam. Wiem, że świętujesz Wielkanoc i Boże Narodzenie, ale nie znam żadnych czysto polskich świąt.

Gulnaz: Nie, żadnego. Niestety...

Daria: Znowu nie...

Walentina: Niestety, nie znam najnowszych wydarzeń, jakie miały miejsce w Polsce. Ale chciałabym dowiedzieć się o tym więcej.


10. Jak myślisz, z czego Polska jest najbardziej znana w twoim kraju? 

Alina: Z incydentu Drugiej Wojny Światowej.

Oksana: Myślę, że Rosjanie mają najwięcej skojarzeń z Polską, jako byłym sojusznikiem w obozie socjalistycznym.

Gulnaz: Wygląda na to, że nic nie wiem o Polsce.

Daria: Pamiętam tylko jeden mem internetowy (śmiech).

Walentina: Ponieważ, Polska nie jest daleko od Rosji i kiedyś mieliśmy wspólną historię, znamy ją. Dodatkowo Polacy to także Słowianie.

*****

Mam nadzieję, że moje pytania były dostatecznie wartościowe😃 Jeśli nie, zapraszam do pisania własnych pytań! Mam też nadzieję, że kilka innych osób uda mi się namówić na taki wywiad... jeśli tak, pojawi się tutaj naturalnie jak najszybciej😉 Mam też nadzieję podpytać o to w przyszłości znajome Ukrainki i Białorusinki - jestem bardzo ciekawa, czy odpowiedzi będą inne😜

Miłego!
D.C.

1 komentarz:

  1. Ładny wywiad. Stereotypy są często głupie ,bo w sumie niewiele się różnimy między sobą. Ludzie dla mnie dzielą się na dobrych lub złych ,religia ,pochodzenie ,poglądy ,kolor skóry nie mają wtedy znaczenia.

    OdpowiedzUsuń

Trzy filmy, jakie pomogą zrozumieć sytuację w Białorusi.

 Chyba powinnam jeszcze o tym wspomnieć. Po to, żeby udowodnić, że ta sytuacja nie zaczęła się dwa lata temu a wiele lat wcześniej. Szukałam...