wtorek, 15 września 2020

Wywiad z ciekawym człowiekiem: Rosjanka w Polsce :)

To ostatnia część. Co tu dużo gadać, wysyłam!

***** 

Rosjanka w Polsce 

Rozmawiałam z koleżanką Anastazją z Krasnojarska, obecnie w Częstochowie. 

1. Jak to jest być Rosjanką w Polsce? Jakie problemy, ciekawe sytuacje mają miejsce, itd.? 

1. Nie mówię jeszcze po polsku i nie wszystko rozumiem i to jest główny problem. Pod każdym innym względem nie było żadnych specjalnych sytuacji.

2. Czy spotkałaś się ze stereotypami? Co to było? 

 2. W stosunku do mnie spotkałem się ze stereotypem, że wszystkich Rosjan interesują mocne trunki. Nie, nie jestem zainteresowany.

3. Jak oceniasz różnice kulturowe? Czy są duże, czy raczej niewielkie? 

 3. Ja nie oceniać  różnic kulturowych.

4. Co cię zaskoczyło w Polsce? 

 4. Że to kraj religijny. Wokół jest dużo zieleni. Problem z powietrzem zimą: myślałem, że w UE nie ma takiego problemu jak zużycie węgla.

5. W jaki sposób widzisz Polaków? Jakie cechy według ciebie posiadamy? 

 5. Nie wyróżniam żadnych cechy. Kraj jest duży, jest wielu ludzi i wszyscy są różni.

6. Jakie problemy miałaś z językiem polskim? Jakieś zabawne nieporozumienia? 

 6. Trudno mi opanować język. Był taki moment, kiedy podali mi przykład Ukraińca, który przez trzy miesiące słuchał polskiego radia i opanował polski. Myślę, że ten przykład jest błędny, ponieważ jest większa różnica między językiem polskim a rosyjskim niż między językiem polskim a ukraińskim. 
Z początku język polski brzmiał dla mnie archaicznie i miałem takie oczekiwanie, jak na przykład: jeśli ceny są w złotówkach i groszach, to w przepisach budowlanych powinny być miary i sążnie. Ale na szczęście nie. Rozmawianie ze sprzedawcami jest dla mnie stresujące. Kiedyś z powodu akcentu nie chcieli mnie zrozumieć i było to bardzo nieprzyjemne. 

7. Czy interesujesz się polskim kinem, czy literaturą? 

 7. Przed przeprowadzką pracowałem jako architekt i chcę kontynuować pracę w tej dziedzinie w Polsce. Więc teraz interesują mnie polskie przepisy budowlane i projektowe.

8. Jak twoi krewni zareagowali na twój wyjazd do Polski? 

 8. Bez problemów, spokojnie.

9. Jakie stereotypy na temat Polski słyszałaś przed wyjazdem? 

 9. Nie miałem stereotypów o Polakach i Polsce. Kilka razy widziałem żarty na temat łuku, ale nie rozumiałem, co ma z nim wspólnego.

10. Czy podoba ci się w naszym kraju? 

10. Tak, Polska to piękny i silny kraj. Przyroda, stosunek do terenów miejskich, możliwość bezproblemowego podróżowania.

*****

To tyle! Jeśli uda mi się namówić jeszcze kogoś do wywiadu, zrobię też drugą część :) 

Miłego! 

D.C.

Wywiad z ciekawym człowiekiem: Ukrainka w Polsce :)

To wysyłam drugą część wywiadu i mam nadzieję, że się spodoba!

*****

Ukrainka w Polsce

 Rozmawiałam z koleżanką Lizą z Dniepropietrowska (Dniepru), obecnie w Gdańsku.

1. jest być Ukrainką w Polsce? Jakie problemy, ciekawe sytuacje mają miejsce, itd.? 

  1. No nie powiem nic specjalnego na ten temat, bo jestem nie pierwszą Ukrainką w Polsce. Ciekawą kiedyś rozmowę miałam, jak szukałam miejsce dla odbywania praktyk. No i trafiłam na taką Pani, którą bardzo zainteresowało moje nazwisko (bo pisałam jej na maila i przed tym mnie nigdy nie widziała). I właśnie zainteresowało jej to że jestem Ukrainką w Gdańsku. Bo ta Pani robi projekty związane z ludźmi z zagranicy i sama chyba z Białorusi pochodzi, ale w języku rosyjskim nie mówiła. No i podoba mi się to że w Gdańsku ludzie po prostu interesują się rosyskojezycznymi ludźmi i wgl kimś z innych krajów. To jest bardzo fajne i miłe.

2. Czy spotkałaś się ze stereotypami? Co to było? 

 . Powiem Ci, że w Ukrainie stereotypów i tych, kto nimi myśli jest o wielu więcej. Dlatego w Polsce czuję się bardzo wolna od tego wszystkiego.

3. Jak oceniasz różnice kulturowe? Czy są duże, czy raczej niewielkie? 

 3. Duża naprawdę jest różnica. Bo pochodzę z przemysłowego miasta i tam kultura jest na poziomie tak sobie. A jak trafiłam do Gdańska, to od razu rzuciło mi się w oczy to, jak ludzie traktują swoje otoczenie. Z jakim szacunkiem podchodzą do przeszłości. No i czasami też jest tak że kiedy gadam z kimś to odczułam że trochę jesteśmy z innych światów. Inaczej patrzymy na te same rzeczy. To mnie fascynuje, bo zawsze mogę czegoś nowego się nauczyć.

4. Co cię zaskoczyło w Polsce? 

4. No to może pytanie nieco związane z poprzednim, ale właśnie byłam bardzo przyjemnie zdziwiona tym że tu po prostu ludzie są bardzo mili do innych. I częściej się uśmiechają. Bo moje miasto jest bardzo szare i straszne rzeczy tam się czasami dzieją (nie chcę żebyś myślała że w więzieniu wyroslam, po prostu to jest taka osobista rysa przemysłowego miasta, że nie za bardzo dbano tam o coś inne).

5. W jaki sposób widzisz Polaków? Jakie cechy według ciebie posiadamy? 

 5. Śmieszni jesteście. Z tą różnicą że konczycie szkołę mając prawie 20 lat, to w tym wieku jesteście prawie dziećmi. Ja skończyłam szkołę w 16, także byłam wtedy na poziomie polskiego 20latka no i dziwnie się czułam. Niby są starsi, ale jednak nie)😄 ogólnie czasami mi się wydaje że Polacy są bardziej otwarci i bliżej do siebie. Ale każde społeczeństwo działa tak naprawdę na podobnych zasadach, wszędzie są idioty )

6. Jakie problemy miałaś z językiem polskim? Jakieś zabawne nieporozumienia? 

 6. Miałam problemy, jak i każdy, kto przejeżdża do nowego kraju. Niby uczyłam Polski, ale kiedy przyjechałam miałam takie wrażenie że nie było tych dwóch lat nauki. Ale nie miałam w sumie wyboru, musiałam się uczyć. Pierwsze pół roku studiów to był koszmar, bo nie rozumiałam połowy z tego, co do mnie mówią. Teraz też są rzeczywiście niektóre słowa, których nie znam lub nie pamiętam, ale chyba już trochę lepiej posługuje się tym co znam) Zawsze śmiałam się że słowa "urlop", urocze jest. Podobne do tego jak gołąb mówi

7. Czy interesujesz się polskim kinem, czy literaturą? 

 7. Tu powiem Ci że kiedy chodzi o literaturę, to jednak preferuję rosyjską. Ze względu na to że po prostu lubię ten język i najlepszą poezją zwłaszcza jest tylko w języku rosyjskim.

8. Jak twoi krewni zareagowali na twój wyjazd do Polski?

 8. O szczęście ona stąd się wyprowadza! Coś w tym rodzaju😄 ogólnie mam bardzo ciepłe związki z rodziną, oni mi dużo pomagają, jak mam możliwość to przyjeżdżam do nich. Przed pandemią to i oni do mnie przyjeżdżali, ale wiadomo...

 9. Jakie stereotypy na temat Polski słyszałaś przed wyjazdem? 

 9. No nie wiem, że piwo bardzo lubicie. Ale to nie jest stereotyp, tylko prawda życia) .

10. Czy podoba ci się w naszym kraju? 

10. Tak, bardzo! Nie zbyt jeszcze dużo zwiedzalam inne miasta. Ale wszystko oprócz Warszawy (bo nie lubię stolic) mi się bardzo podoba. 

***** 

Mam nadzieję, że również się podobało! 

Miłego! 

D.C.

Wywiad z ciekawym człowiekiem: Białorusinka w Polsce :)

Czołem! Wiem, że ostatnio nie zaglądałam tu zbyt często, z powodów niezależnych ode mnie, ale teraz postanowiłam to zmienić - wychodzę z nowym cyklem artykułów, zatytuowanym "wywiad z ciekawym człowiekiem" :) Mam nadzieję, że cykl się spodoba! Zaczynajmy! (Tym razem wywiady nie będą dwujęzyczne, bo przeprowadziłam je od razu po polsku). To już nie gadam, let's start! 

 

*****


Białorusinka w Polsce

 Rozmawiałam z koleżanką Auginnią z Bobrujska, obecnie w Warszawie. 

 1. Jak to jest być Białorusinką w Polsce? Jakie problemy, ciekawe sytuacje mają miejsce, itd.? 

 1. Polacy zawsze mylą mnie z Ukrainkami, czasem w złym kontekście, ale później jak mówię że jestem Białorusinką, od razu przepraszają. Mówią, że w mówieniu albo prawie nie mam akcentu, albo mam rosyjski. I to zrozumiałe, bo cały czas na nim gadam. Problemy miałam z załatwieniem dokumentami, bo to zajmuje dużo czasu według mnie. Czasem miałam niegatywne opinie o sobie od ludzi z ulicy, którzy uważali, że zabiłam ich rodzinę rozmawiając po rosyjsku, ale takie sytuacje zdarzały się rzadko

2. Czy spotkałaś się ze stereotypami? Co to było? 

 2. Jak rozmawiamy o stereotypach, to dość rzadko z nimi się spotykałam. Niektórzy znajomi z Ukrainy i Rosji żartują, że jem codziennie ziemniaki, ale to takie nie polskie stereotypy, bardziej radzieckie. Polacy lubią się zapytać, jak tam Łukaszenko (nasz stały prezydent ), ale zazwyczaj to dalej temat się nie rozwija

3. Jak oceniasz różnice kulturowe? Czy są duże, czy raczej niewielkie? 

 3. Uważam, że różnica kulturowa jest duża, ponieważ Polacy troszczą się o swoim języku, literaturze, sztuce, religii i td i dodatkowo są zazwyczaj mili i dobrze wychowani. Z mottem z przedszkola "dziękuję, proszę przepraszam " idą przez całe życie. U nas odwrotnie. Brakuje nawet takich prostych słów w codziennym życiu. Ludzie nie mają pojęcia o naszym języku, o jakieś osiągnięciach naszego narodu itd.

4. Co cię zaskoczyło w Polsce? 

 4. Ludzie. Nie oczekiwałam, że są tacy gościnni, że dobrze będę się czuła wśród nich

5. W jaki sposób widzisz Polaków? Jakie cechy według ciebie posiadamy? 

 5. Jak już mówiłam, Polacy są mili, dobrze wychowani, gościnni. Zauważyłam jeszcze, że docenią własną rodzinę: chodzą razem do kościoła, są razem podczas świąt. To doceniam, ponieważ takich ciepłych relacji z rodziną mnie brakuje.

6. Jakie problemy miałaś z językiem polskim? Jakieś zabawne nieporozumienia? 

 6. Podczas nauki języka polskiego, jeszcze w domu, miałam problem z odmianą czasowników. Przekonam, że nawet jednego razu nie wytrzymałam i rozpłakałam się  Ale później poradziłam sobie. Takoż miałam problemy i nadal mam z odmianom rzeczowników, czasem zastanawiam się razem z moimi znajomymi z Polski nad poprawną odmianą i nawet Polacy mają z tym problem, więc jest spoko :)

7. Czy interesujesz się polskim kinem, czy literaturą? 

 7. Raczej interesuję się polską sztuką. Uwielbiam okres "Młodej Polski".Polskim kinem nie za bardzo się interesuję, ale obejrzałam kilka razy "Boże Ciało" w polskiej i rosyjskiej wersji.

8. Jak twoi krewni zareagowali na twój wyjazd do Polski? 

 8. Moja mam chciała, żebym pojechała do Polski. Wgl, to był jej pomysł.Mój tata nie chciał, uważał że nie dam rady, ale teraz cały czas wspiera mnie.Babcie i dziadek dowiedziały się, że jadę zagranicę tylko za dwa tygodnie przed wyjazdem. Tak wyszło, że nikomu ze znajomych i reszty rodziny nie mówiłam, że wyjeżdżam , póki nie dostałam zaproszenie z uczelni. Trzymałam wszystko w tajemnicy, w razie jeżeli u mnie by nic nie wyszło, to nikt by o tym nie wiedział. Przez cały rok milczałam

9. Jakie stereotypy na temat Polski słyszałaś przed wyjazdem? 

 9. Tylko, że w języku polskim jest dużo dźwięków "prz", "rz", "cz" itd. ale to okazało się prawdą. Dowiedziałam się o tym podczas nauki języka

10. Czy podoba ci się w naszym kraju?

 10. Zdecydowanie tak.Czuję się jak w domu, ale jednocześnie jak zagranicą. Tu jest więcej możliwości dla rozwoju. A do tych rzeczy, których nie lubiłam wcześniej już się przyzwyczaiłam.

***** 

Mam nadzieję, że się podobało, zaraz udostępnię kolejny wywiad :)

Miłego! 

D.C.

Trzy filmy, jakie pomogą zrozumieć sytuację w Białorusi.

 Chyba powinnam jeszcze o tym wspomnieć. Po to, żeby udowodnić, że ta sytuacja nie zaczęła się dwa lata temu a wiele lat wcześniej. Szukałam...