Czołem! Wiem, że ostatnio nie zaglądałam tu zbyt często, z powodów niezależnych ode mnie, ale teraz postanowiłam to zmienić - wychodzę z nowym cyklem artykułów, zatytuowanym "wywiad z ciekawym człowiekiem" :) Mam nadzieję, że cykl się spodoba! Zaczynajmy! (Tym razem wywiady nie będą dwujęzyczne, bo przeprowadziłam je od razu po polsku). To już nie gadam, let's start!
*****
Białorusinka w Polsce
1. Jak to jest być Białorusinką w Polsce? Jakie problemy, ciekawe sytuacje mają miejsce, itd.?
1. Polacy zawsze mylą mnie z Ukrainkami, czasem w złym kontekście, ale później jak mówię że jestem Białorusinką, od razu przepraszają. Mówią, że w mówieniu albo prawie nie mam akcentu, albo mam rosyjski. I to zrozumiałe, bo cały czas na nim gadam. Problemy miałam z załatwieniem dokumentami, bo to zajmuje dużo czasu według mnie. Czasem miałam niegatywne opinie o sobie od ludzi z ulicy, którzy uważali, że zabiłam ich rodzinę rozmawiając po rosyjsku, ale takie sytuacje zdarzały się rzadko
2. Czy spotkałaś się ze stereotypami? Co to było?
2. Jak rozmawiamy o stereotypach, to dość rzadko z nimi się spotykałam. Niektórzy znajomi z Ukrainy i Rosji żartują, że jem codziennie ziemniaki, ale to takie nie polskie stereotypy, bardziej radzieckie. Polacy lubią się zapytać, jak tam Łukaszenko (nasz stały prezydent ), ale zazwyczaj to dalej temat się nie rozwija
3. Jak oceniasz różnice kulturowe? Czy są duże, czy raczej niewielkie?
3. Uważam, że różnica kulturowa jest duża, ponieważ Polacy troszczą się o swoim języku, literaturze, sztuce, religii i td i dodatkowo są zazwyczaj mili i dobrze wychowani. Z mottem z przedszkola "dziękuję, proszę przepraszam " idą przez całe życie. U nas odwrotnie. Brakuje nawet takich prostych słów w codziennym życiu. Ludzie nie mają pojęcia o naszym języku, o jakieś osiągnięciach naszego narodu itd.
4. Co cię zaskoczyło w Polsce?
4. Ludzie. Nie oczekiwałam, że są tacy gościnni, że dobrze będę się czuła wśród nich
5. W jaki sposób widzisz Polaków? Jakie cechy według ciebie posiadamy?
5. Jak już mówiłam, Polacy są mili, dobrze wychowani, gościnni. Zauważyłam jeszcze, że docenią własną rodzinę: chodzą razem do kościoła, są razem podczas świąt. To doceniam, ponieważ takich ciepłych relacji z rodziną mnie brakuje.
6. Jakie problemy miałaś z językiem polskim? Jakieś zabawne nieporozumienia?
6. Podczas nauki języka polskiego, jeszcze w domu, miałam problem z odmianą czasowników. Przekonam, że nawet jednego razu nie wytrzymałam i rozpłakałam się Ale później poradziłam sobie. Takoż miałam problemy i nadal mam z odmianom rzeczowników, czasem zastanawiam się razem z moimi znajomymi z Polski nad poprawną odmianą i nawet Polacy mają z tym problem, więc jest spoko :)
7. Czy interesujesz się polskim kinem, czy literaturą?
7. Raczej interesuję się polską sztuką. Uwielbiam okres "Młodej Polski".Polskim kinem nie za bardzo się interesuję, ale obejrzałam kilka razy "Boże Ciało" w polskiej i rosyjskiej wersji.
8. Jak twoi krewni zareagowali na twój wyjazd do Polski?
8. Moja mam chciała, żebym pojechała do Polski. Wgl, to był jej pomysł.Mój tata nie chciał, uważał że nie dam rady, ale teraz cały czas wspiera mnie.Babcie i dziadek dowiedziały się, że jadę zagranicę tylko za dwa tygodnie przed wyjazdem. Tak wyszło, że nikomu ze znajomych i reszty rodziny nie mówiłam, że wyjeżdżam , póki nie dostałam zaproszenie z uczelni. Trzymałam wszystko w tajemnicy, w razie jeżeli u mnie by nic nie wyszło, to nikt by o tym nie wiedział. Przez cały rok milczałam
9. Jakie stereotypy na temat Polski słyszałaś przed wyjazdem?
9. Tylko, że w języku polskim jest dużo dźwięków "prz", "rz", "cz" itd. ale to okazało się prawdą. Dowiedziałam się o tym podczas nauki języka
10. Czy podoba ci się w naszym kraju?
10. Zdecydowanie tak.Czuję się jak w domu, ale jednocześnie jak zagranicą. Tu jest więcej możliwości dla rozwoju. A do tych rzeczy, których nie lubiłam wcześniej już się przyzwyczaiłam.
*****
Mam nadzieję, że się podobało, zaraz udostępnię kolejny wywiad :)
Miłego!
D.C.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz