sobota, 6 kwietnia 2019

Słowianie o sobie, cz. 4 (Rusini)

No to jak zwykle niespodzianka po rusińsku... mam nadzieję, że się spodoba!

******


Słowianie o sobie - Rusini!

Tekst otrzymałam od koleżanki Maryny z Użhorodu.


Polacy, Słowacy, Czesi - nie potrafię nazwać żadnych stereotypów. Chyba tylko to, że te kraje kojarzyły się i kojarzą z wyjazdami do pracy.
Białorusini - ziemniaki, znam tylko taki stereotyp.
Rosjanie (ruśki, jak u nas mówią) - tutaj także standardowe stereotypy: palinka. Wielu starszych ludzi jeszcze pamięta, jak Rosjanie tutaj przynieśli komunizm (w tym i moja babka) tak więc ich nie bardzo lubią.

Z jakiegoś powodu, w mojej wsi jeszcze do teraz ludzi z Lwowszczyzny nazywają Polakami, ale wytłumaczyć dlaczego tak mówią, nie potrafią.
Drugie regiony Ukrainy - biedniejsze wioski, nie tak pracowici ludzie, jak u nas. Jest jeszcze stereotyp, że wielu mówi po rosyjsku (chociaż w ostatnich latach wielu przeszło na ukraiński). I to, że jeśli ktoś z Zakarpacia wyjeżdża za Karpaty to wielu w miastach przechodzi na rosyjski.
O, w ostatnich latach, u nas w Użhorodzie uczy się wielu studentów z Indii i Afryki na kierunkach medycznych. I dlatego ludzie (przeważnie starsi), stworzyli negatywne stereotypy o przyjezdnych. Ludzie mówią, że studenci są brudni, handlują narkotykami. I to nie jest dobre, kiedy ludzie nie akceptują drugich przez inny kolor skóry. Większość stereotypów mają starsi ludzie, bo, myślę, że są mniej tolerancyjni do innych przez to, że kiedyś nie mieli tskiego dostępu do informacji, jaki tersz mamy my. Mam nadzieję, że z czasem ludzie staną się bardziej tolerancyjni.

******



Wersja rusińska:
Поляки, словаки, чехи - не гоннам назвати ниякі стереотипи. Хіба шо ті зимлі усе асоціювалися і асоціювуться із зароботками.
Білоруси - крумплі (бульба, ріпа) лем знаву про такий стереотип.
Росіяни(руські як у нас кажуть) - тут тоже стандартні стереотипи: палинка. Много ко із старших люди щи помнять, як сюда руські комунізм привезли (в тому числі і моя бабка) так шо їх не дуже люблять.

Чогось у мому селі щи дотипир люди із Львівщини поляками називають, но пояснити чого так за них кажуть не гонни. 
Другі регіони України - бідніші села, не такі роботящі люди як у нас. Щи є стереотип, шо много ко говорить по руськи(хотя в останні роки много ко перейшов на українську). І того, коли кось із Закарпаття переїжджає за Карпати, то пак много ко у варошах переходить на руську.
О, останні пару років у нас в Ужгороді много учиться студентів із Індаї та Африки на медичному факультиті. І тому у люди(здебільшого старших) склалися погані стереотипи нащот приїжджих. Люди говорять, шо студенти грязні, наркотиками торгувуть. І то не дуже дубрі, коли люди не гонни сприймати других через иншакий цвіт кожі.
Більшість стереотипів є у старших люди, бо, я думаву, шо вони менше тирпиливі до других через то, шо в них давно не було такого доступу до інформації, як типир у нас є. Надівуся, шо із часом люди стануть терпеливішими.

******

To tyle! Wkrótce wymyślę jeszcze coś!

Miłego!
D.C.

piątek, 5 kwietnia 2019

Słowianie o sobie, cz. 3 (Ukraińcy)

Ostatnia część i mam nadzieję, że się spodoba!

******


Słowianie o sobie - Ukraina!

Rozmawiałam z koleżanką Allą z Kijowa.


Ja: Co pierwsze przychodzi ci do głowy, kiedy myślisz o stereotypach o Rosjanach i Białorusinach?

Alla: Rosjanie - wódka, mróz, chruszczowki, Adidas, homofobia, prawosławie, policja, jeszcze więcej policji, stalin, reżim. Białorusini - Łukaszenko, ziemniaki, jeszcze więcej ziemniaków, ziemniaczany raj (śmiech).

Ja: Czy potwierdzają się te stereotypy?

Alla: Nie sądzę, może na 50%. Ale w Rosji teraz naprawdę są homofobiczne prawa, prześladowanie religii i rozkwit struktur policyjnych. Co do Białorusi nie wiem - podoba mi się i Łukaszenko i ziemniaki.  Jeszcze oni robią wysokiej jakości kosmetyki.

Ja: Czy znasz kogoś z Rosji czy Białorusi?


Alla: Znam. Wiele osób z Rosji.

Ja: Czy stereotypy zmieniają się z czasem?

Alla: Oczywiście.

Ja: Czy znasz jakieś stare stereotypy?

Alla: Niedźwiedzie, bałałajka.

Ja: Od czego zależą stereotypy, jakie istnieją teraz?

Alla: Stereotypy zależą od historycznego wyobrażenia o państwie.

Ja: Czy są jakieś stereotypy o Polsce na Ukrainie?

Alla: O Polsce: praca, katolicy, UE, mem o Hitlerze i Polsce.

Ja: Czy są u was stereotypy o innych Słowianach - Czechach, Słowakach, Bułgarach, itp.?

Alla: Czesi - architektura i piwo. Słowacy - ktoś, gdzieś w pobliżu Karpat. Bułgarzy - bułgarska papryka.

Ja: Czy wiesz, jakie stereotypy mają o Ukrainie jej sąsiedzi?

Alla: Wiem. W Rosji myślą, że wszyscy jesteśmy faszystami, chodzimy w szarawarach i jemy słoninę.

Ja: Czy potwierdzają się te stereotypy?

Alla: Myślę, że to nie tak. Pójdę, pojem słoniny (śmiech)

Ja: Bardzo dziękuję za pomoc!


******

Wersja ukraińska:


Я: Що тебе спочатку спадає на думку, коли ти думаєш про стереотипи щодо росіян та білорусів?

Алла: Росiяни - водка, мороз, хрущовки, Адiдас, гомофобiя, православ'я, полiція, ще більше поліціï, Сталін, режим. Білоруси- Лукашенко, картопля, ще більше картоплі, картопляний рай😂

Я: Чи підтверджують ці стереотипи?

Алла: Не думаю, може на 50%. Але в Росії зараз дійсно гомофобні закони, насадження релігії і розквіт силових структур. Щодо Білорусі не знаю, мені подобається і Лукашенко і картопля:) І ще вони роблять якісну косметику)

Я: Ти знаєш когось із Росії чи Білорусі?

Алла: Знаю. Багато кого із Росії.

Я: Чи змінюються стереотипи з часом?

Алла: Звичайно

Я: Чи знаєш які старі стереотипи?

Алла: Ведмеді, балалайка)

Я: Від чого залежать стереотипи, які існують зараз?

Алла: Залежать стереотипи від історичного уявлення про країну

Я: Чи є якісь стереотипи щодо Польщі в Україні?

Алла: Про Польшу: робота, католики, ЄС, мем про Гітлера і Польшу)

Я: Чи є у вас якісь стереотипи щодо інших слов'ян - чехів, словаків, болгар тощо.?

Алла: Чехи- архітектура і пиво, словаки- хтось десь біля Карпат) Болгари - болгарский перець))

Я: Чи знаєш стереотипи її сусідів щодо України?

Алла: Знаю) В Росії думають що тут всі фашисти, ходять в шароварах і їдять сало)

Я: Чи підтверджують ці стереотипи?

Алла: Я думаю, це не так) Піду поїм сала 😂

Я: Я дякую за допомогу, кінець! 

******

To koniec, mam nadzieję, że się podobało.

Miłego!
D.C.

czwartek, 4 kwietnia 2019

Słowianie o sobie, cz 2 (Rosjanie)

To teraz ciąg dalszy, zapraszam! Mam nadzieję, że obie części się spodobają!😃

***** 


Słowianie o sobie - Rosja! 

Rozmawiałam z koleżanką Oksaną z Saratowa w zachodniej Rosji😊 


Ja: Co jako pierwsze przychodzi do głowy, kiedy myślisz o stereotypach o Białorusinach i Ukraińcach? 

Oksana: Cóż, być może mamy więcej stereotypów o Ukraińcach. Stereotypowy obraz Ukraińca, to mężczyzna z czubem, w szarawarach i ze słoniną, a jeśli chodzi o cechy charakteru, jest u nas stereotyp, że Ukraińcy są bardzo wredni i chytrzy. O Białorusinach mamy mniej stereotypów. Najczęściej mówi się o Białorusinach, że są bardzo przyjacielscy i mili. 

Ja: Czy te stereotypy czasem się potwierdzają? 

Oksana: O Białorusinach na pewno! 

Ja: Znasz kogoś z Białorusi? 

Oksana: Tak, mam troje przyjaciół z Lidy, Baranowicz i Grodna. 

Ja: Skąd biorą się stereotypy istniejące dzisiaj? 

Oksana: Wydaje mi się, że jest to w dużej mierze związane ze stosunkami między państwami. Na przykład, stosunki między Rosją a Białorusią tradycyjnie były przyjazne, podczas gdy z Ukrainą były w Rosji pewne napięcia, które są teraz szczególnie silne. Wszystko to pozostawia ślad w świadomości ludzi i ich postrzeganiu innych narodów. 

Ja: Czy prości ludzie reagują na zmiany stosunku między państwami? Czy różnica jest duża? 

Oksana: Och, oczywiście, że reagują! Nawet, jeśli próbujesz odsunąć się od wiadomości o stosunkach międzynarodowych, one tak czy inaczej cię dogonią. Koniec końców to tak, jak ignorowanie swoich sąsiadów - można próbować, ale kiedy tylko włączą głośną muzykę uwolnić się od nich nie będzie łatwo. Tak samo jest z polityką: tak czy inaczej dowiadujesz się o niej. I, oczywiście dla wielu ludzi wiadomości ze świata stosunków międzynarodowych są pod wieloma względami kluczowym czynnikiem w kształtowaniu wizerunków innych narodowości. Szczególnie dla tych, którzy nie mają kontaktu z ludźmi z innych krajów. 

Ja: Czy stereotypy zmieniają się z czasem? Czy w przeszłości były inne stereotypy? 

Oksana: Myślę, że tak. Stosunki między ludźmi nigdy nie stoją w jednym miejscu, dlatego i stereotypy się zmieniają. Generalnie, u nas zawsze mówiło się, że Ukraińcy i Białorusini, to nasi bracia. Teraz mówi się o tym mniej, ale nie sądzę, by ta idea zniknęła na dobre. 

Ja: Czy są jakieś stereotypy o Polsce w Rosji? 

Oksana: Cóż, o Polakach także mówią, że są wredni. I, że nie lubią Rosji. 

Ja: Czy są stereotypy o innych Słowianach - Czesi, Bułgarzy, Serbowie, itd? 

Oksana: Generalnie nie przypominam sobie żadnych szczególnych stereotypów o innych słowiańskich narodach oprócz Ukraińców i Białorusinów - w końcu są to nasi najbliżsi sąsiedzi. Oczywiście mamy pewne stereotypy o Polakach, ale w ich formowaniu wydaje mi się, większą rolę odegrała nasza wspólna przeszłość. A Czesi, Bułgarzy, Chorwaci - są gdzieś daleko i gdzieś poza świadomością obywateli. O Serbach, prawda także myśli się u nas, że wszyscy są bardzo przyjacielscy i przyjaźni i nawet nazywa się Serbów naszymi braćmi. Ponownie, jest to zasługa bliskich stosunków między naszymi państwami.

Ja: Czy wiesz jakie stereotypy o Rosji mają jej sąsiedzi? 

Oksana: Turcy mówią, że Rosjanie są bardzo hałaśliwi i agresywni. Prawdopodobnie duża w tym zasługa niektórych rosyjskich turystów, którzy zachowują się nie najlepiej podróżując poza domem. O stereotypach o Rosjanach u innych narodów nic nie wiem, ale przypuszczam, że jesteśmy uważani za agresywnych i aroganckich. 

Ja: To nieprawda? 

Oksana: Na pewno nie jesteśmy hałaśliwi, haha! Jeśli chodzi o agresywnych, nie wiem. Myślę, że jesteśmy uważani za ponurych i niegościnnych, ponieważ nigdy nie uśmiechamy się do obcych na ulicy, zupełnie nie lubimy fałszywych uśmiechów, nawet w sektorze usług. Ale to cecha mentalności. 

Ja: Dziękuję za pomoc! 

***** 

Wersja rosyjska: 


Я: Что приходит в голову первым, когда ты думаешь о стереотипах о белорусах и украинцах?

Оксана: Ну, пожалуй, у нас больше стереотипов об украинцах. Стереотипный образ украинца - это мужчина с чубом в шароварах с салом, а что касается черт характера, то у нас есть стереотип, что украинцы очень вредные и хитрые. О белорусах у нас меньше стереотипов. Чаще всего говорят, что белорусы очень дружелюбные и милые.

Я: Эти стереотипы иногда подтверждаются?

Оксана: С белорусами точно! :D

Я: ты знаешь кого-нибудь из Беларуси?

Оксана: Да, у меня есть трое друзей из Лиды, Барановичей и Гродно.

Я: Откуда берутся стереотипы, существующие сегодня?

Оксана: Мне кажется, что в большей степени это связано с отношениями между государствами. Например, отношения между Россией и Беларусью традиционно были дружественными, в то время как с Украиной у России были некоторые трения, которые особенно сильны сейчас. Все это накладывает отпечаток на сознание людей и на их восприятие других народов.

Я: Реагируют ли простые люди на изменение взаимоотношений между государствами? Разница большая?

Оксана: О, конечно реагируют! Даже когда ты пытаешься отстраниться от новостей про международные отношения, они так или иначе тебя настигнут. В конце концов, это все равно что игнорировать своих соседей - можно попытаться, но как только они включат громкую музыку, абстрагироваться от них будет непросто. То же и с политикой: так или иначе, о ней узнаешь. И конечно для многих людей новости из мира международных отношений во многом выступают ключевым фактором при составлении образа людей другой национальности. Особенно для тех, которые не имеют контактов с людьми из других стран.

Я: Меняются ли стереотипы со временем? Были ли другие стереотипы в старые времена?

Оксана: Думаю, что да. Отношения между людьми никогда не стоят на месте, поэтому и стереотипы меняются. В целом, у нас всегда говорили, что украинцы и белорусы - это наши братья. Сейчас об этом говорят меньше, но не думаю, что эта идея исчезла насовсем.

Я: Есть ли стереотипы о Польше в России?

Оксана: Ну про поляков тоже говорят, что они вредные. И что они не любят Россию. 
  
Я: Есть ли стереотипы о других славянах - чехи, болгары, сербы, и т.д.?

Оксана: Вообще, я не припомню никаких особенных стереотипов о других славянских народах, кроме украинцев и белорусов - все-таки это наши ближайшие соседи. Конечно, у нас есть определенные стереотипы о поляках, но в их формировании, мне кажется, большую роль сыграло наше общее прошлое. А чехи, болгары, хорваты - они где-то далеко и где-то за пределами сознания обывателя. Про сербов, правда, у нас тоже думают, что все они очень приветливые и дружелюбные, и даже называют сербов нашими братьями. Опять же, это заслуга тесных отношений между нашими государствами.

Я: Знаешь, какие стереотипы о России есть у ее соседей?

Оксана: Турки говорят, что русские очень шумные и агрессивные. Наверное, в этом большая заслуга некоторых русских туристов, которые ведут себя не лучшим образом что в поездках, что дома. О стереотипах о русских у других народов я ничего не знаю, но предполагаю, что нас считают агрессивными и самолюбивыми.

Я: Это не правда?

Оксана: Мы точно не шумные, ха-ха! Насчет агрессивных не знаю. Думаю, нас считают угрюмыми и неприветливыми, потому что мы никогда не улыбаемся незнакомцам на улицам и вообще не любим лживые улыбки даже в сфере обслуживания. Но это просто особенность менталитета.

Я: Я благодарю за помощь, конец!

***** 

I jak? Jeśli się podoba, będzie też ciąg dalszy! 
Miłego! 
D.C. 

Słowianie o sobie, cz. 1 (Białorusini)

To ja z nowym, trochę dowcipnym tematem - jakie stereotypy mają o sobie nawzajem najbliżsi sąsiedzi?😃Tym razem o tym! Mam nadzieję, że temat będzie interesujący!

*****


Słowianie o sobie - Białoruś! 

Rozmawiałam z koleżanką Darią z Mohylewa we wschodniej Białorusi😊


Ja: Co przychodzi ci do głowy jako pierwsze, kiedy myślisz o stereotypach o Rosjanach i Ukraińcach? 

Daria: Rosjanie - niedźwiedzie, wódka... a jeśli mówić poważnie, to Plac Czerwony, Syberia. Są bardzo głośni, bardziej otwarci, gotowi rzucić się do walki, zawsze na przedzie. Ukraińcy - słonina! Pomidory, język, winogrona. Są gorący, emocjonalni.

Ja: Czy te stereotypy czasem się potwierdzają? 

Daria: Tak. Potwierdzają! Na przykład Rosjanie, kiedy są na Białorusi mówią, że jesteśmy bardzo tolerancyjni, elastyczni. Ukraińcy mówią to samo.

Ja: Czy znasz kogoś z Rosji, lub Ukrainy? 

Daria: Tak. Mam brata i krewnych z Rosji. Mam też przyjaciół i przyjaciółki z Ukrainy.

Ja: Czy znasz pochodzenie stereotypów istniejących dzisiaj? 

Daria: Myślę, że stereotypy istnieją , dlatego, że w historii nastąpiły podziały i ten styl życia, jaki uformował taki pogląd na narody. Jak się mówi u nas: nie ma dymu bez ognia!

Ja: Czy stereotypy zmieniają się z czasem? 

Daria: Myślę, że tak. Wszystko na tym świecie się zmienia. Młode pokolenie odróżnia się od starszego i stereotypy także zmieniają się wraz z rozwojem i tymi procesami, które zachodzą w świecie.

Ja: Czy znasz jakieś stare stereotypy? 

Daria: Hm, trudne pytanie. Na przykład, Białorusin uważał się za pana ziemi i pługa. Ziemniakoman.

Ja: Czy istnieją jakieś stereotypy o Polsce na Białorusi? 

Daria: Taaak, jest ich wiele! Na przykład, że ludzie w Polsce są bardziej dumni, że Polacy są wierzący, że są bardziej panami, ale również patriotami swojego państwa.

Ja: A stereotypy o innych Słowianach - Czechach, Słowakach, Bułgarach, itd? 

Daria: Nie wiem, niestety. To nie są nasi sąsiedzi i nie wiemy on nich zbyt dużo tak naprawdę. 

Ja: Czy wiesz jakie stereotypy mają o Białorusi jej sąsiedzi? 

Daria: Umiarkowani, spokojni, dużo pracują. Lubią ziemniaki.

Ja: Czy potwierdzają się one? 

Daria: Myślę, że tak.

Ja: Dziękuję za pomoc. 

*****

Wersja białoruska: 


Я: Што зводзіцца да выгляду першы, калі ты думаешь пра стэрэатыпах пра рускіх і ўкраінцаў?

Дарья: Рускіе - мядзведзь, водка... а коль гаварыць сурезна, то Чырвоная плошча, Сібір. Яны вельмі громкія, больш адкрытыя, гатовыя кінуцца ў бой, ўседы ўперадзе.
Украінцы - сала! Памідоры, мова, вінаград. Яны гарачыя, эмацыйныя.

Я: Гэтыя стэрэатыпы часам пацьвярджаюцца?

Дарья: Да. Пацвярджаю! Напрыклад, расейцы, калі знаходзяцца ў Беларусі, кажуць што мы вельмі памяркоўныя, рахманыя. Украінцы кажуць нават такое ж.

Я: Tы ведаеш каго-небудзь з Расіі ці Украіны?

Дарья: Да. Ў мяне ёсць брат і сваякі з Расеі. Ў мяне таксама ёсць сябры і сяброўкі з Ўкраіны.

Я: ці ведаеш паходжанне стэрэатыпаў існуючых на сённяшні дзень?

Дарья: На мой погляд стэрэатыпы існуюць таму што ў гісторыі былі падзеі і той жыццёвы ўклад, які сфармаваў такі погляд на народы. Як гавораць ў нас: няма дыму без агню.

Я: Ці стэрэатыпы змяняюцца з цягам часу?

Дарья: На мой погляд да. Ўсе змяняецца ў гэтым свеце. Маладое пакаленне адрозніваецца ад старэйшага, і стэрэатыпы таксама змяняюцца разам з прагрэсам і тымі працэсамі, што адбываюцца ў свеце.

Я: Ці ведаеш якія-небудзь старыя стэрэатыпы?

Дарья: Хм, складана. напрыклад, беларус лічыўся паном зямлі да сахі. Бульбаш.

Я: Ці існуюць якія-небудзь стэрэатыпы аб Польшчы ў Беларусі?

Дарья: Дааа, шмат іх! Напрыклад, што люд ў Польшчы больш ганарлівы, што палякі вернікі (існуюць ў Бога), што яны больш паны, але таксама патрыёты свёй краіны.

Я: А стэрэатыпы пра іншыя славянах - чэхі, славакі, баўгары, і г.д?

Дарья: Ня ведаю на жаль. Яны не суседзi, I мы ня ведаем шмат пра iх насамрэч. 

Я: Ці ведаеш, якія стэрэатыпы маюць пра Беларусь яе суседзі?

Дарья: Памяркоўныя, ціхія, шмат працуюць. Любяць бульбу

Я: Ці з'яўляюцца яны пацверджаныя? 

Дарья: На мой погляд да.

Я: Я дзякую за дапамогу, канец! 

*****

Jak było spoko, to będzie druga część!

Miłego!
D.C.

Trzy filmy, jakie pomogą zrozumieć sytuację w Białorusi.

 Chyba powinnam jeszcze o tym wspomnieć. Po to, żeby udowodnić, że ta sytuacja nie zaczęła się dwa lata temu a wiele lat wcześniej. Szukałam...